Në një kafiteri hynë dy persona dhe iu afruan banakut.
“Pesë kafe ju lutem. Dy për ne dhe tre kafe të varura”. Pasi paguan, morën dy kafet e tyre dhe u larguan.
Pyeta kamerierin. “Si është puna me këto kafet e varura?”
“Prisni dhe do të shihni”, mora përgjigjen.
Pak më vonë hynë dy vajza, të cilat kërkuan secila nga një kafe, paguan dhe ikën.
Porosia e radhës ishte nga tri gra për shtatë kafe – tri për to dhe katër kafe të varura.’
Mbeta kurreshtar… cili është kuptimi i kafeve të varura.
Papritur, një burrë i veshur me rroba të arnuara, i cili dukej si i pastrehë, iu afrua banakut dhe pyeti:
“A keni një kafe të varur?”
“Po, kemi zotëri”.
Pasi i shërbyen atij kafenë … mora përgjigjen time për këto “kafetë e varura” të famshme.
Njerëzit paguajnë paraprakisht për një kafe, që do të shërbehet për këdo që nuk mund të paguajë një pije të ngrohtë.
Është gjithashtu e mundur të porosisni jo vetëm “kafe të varura”, por edhe ndonjë sanduiç ose vakt të plotë me kosto të ulët.

Lexo po ashtu:  "Lulja e bukur – këput kush të ka, Prej shoqesh tueja – kush të paska nda?…"

Kjo traditë filloi në Napoli. Çuditërisht kjo ide u përhap në të gjithë qytetet e vogla dhe të mëdha të botës.
A nuk do të ishte ide e mirë sikur të gjithë të fillonim ta praktikonim këtë traditë nëpër fshatra, qytete të vogla dhe të mëdha ku jetojmë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!