Maskat janë të obligueshme që të mbahen kudo që jemi.

Maskat duhet të vendosen kur jemi jashtë shtëpive, në transportet publike, dyqane, kafiteri tjera, transmeton lajmi.net.

Me maska ​​tashmë të detyrueshme në transportin publik dhe që bëhen të detyrueshme në dyqane, disa njerëz kanë shprehur shqetësime se veshja e një maskë e bën të vështirë frymëmarrjen.

Ju pëlqen!

Sidoqoftë, një mjek i NHS ka demonstruar se maska ​​nuk ndikon në frymëmarrje me një test të zgjuar të oksigjenit që ai e ndau në një video.

Dr Joshua

Në videon e shpërndarë në Twitter, Dr Joshua Wolrich, nga Londra, monitoron nivelet e tij të ngopjes së oksigjenit me pajisje mjekësore para dhe pasi të keni veshur një maskë, dhe numrat nuk ndryshojnë. Ai vazhdon të kërkojë nga njerëzit që ‘të mos jenë egoistë’ për të veshur një maskë.

Ai thotë, shumë qartë, ‘maskat nuk kanë aftësinë të zvogëlojnë oksigjenin tuaj, kjo është gënjeshtër mjekësore’.

Joshua, i cili punon si kirurg, fillon videon duke shpjeguar pajisjet që ai përdor për të provuar nivelet e tij të oksigjenit.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.