Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se ai ka folur me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe “ka marrë garanci për mbështetjen e tij”. Telefonata vjen përpara samitit urgjent të NATO-s që do të mbahet ditën e nesërme në Bruksel.

Zelensky shkroi në Twitter se ata “diskutuan kursin e armiqësive dhe ndihmën e mbrojtjes për Ukrainën”. Siç raportuam më herët, Johnson u tha kolegëve të tij të kabinetit se “Perëndimi nuk duhet të hezitojë të shkojë më tej në forcimin e sanksioneve dhe ofrimin e ndihmës së mëtejshme ushtarake mbrojtëse për Ukrainën”, raporton BBC.

Samiti i NATO-s i së enjtes në Bruksel pritet të zhbllokojë ndihmën shtesë për Kievin, duke përfshirë pajisje për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet nga kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore.

Lexo po ashtu:  E mbushur me kristale, shpella e përrallave hapet për publikun (Video)
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!