Një cisternë iraniane e naftës ka shpërthyer dhe po digjet në brigjet e Arabisë Saudite.

Sipas DailyMail, Ndërmarrja Kombëtare e Naftës në Iran tha që një supertanker i quajtur Sinopa u godit nga dy raketa rreth 60 milje larg portit të Jeddah, duke e lënë atë të dëmtuar keq.

Siç bëhet e ditur tutje, shpërthimi dëmtoi shumë dy tanke në anije, për të cilat besohet se po mbanin një milion fuçi nafte të destinuar për në Siri, duke e lënë atë të rrjedh në Detin e Kuq.

Ju pëlqen!

“Ekspertët besojnë se ishte një sulm terrorist”, tha një burim për agjencinë iraniane të lajmeve ISNA.

Agjencia e lajmeve Nour, e cila është afër Korpusit të Gardës Revolucionare iraniane, tha që ekuipazhi ishte i sigurt.

Tensionet kanë qenë të larta midis armiqve rajonalë Iranit dhe Arabisë Saudite që prej një sulmi në dy objektet e naftës të Mbretërisë më 14 shtator që shkaktuan zjarre dhe dëme dhe mbylljen e 5,7 milionë fuçi në ditë të prodhimit – më shumë se 5 për qind të naftës globale furnizimit.

Grupi Houthi i Jemenit mori përgjegjësi për sulmet, por një zyrtar amerikan tha që ato kishin origjinë nga Irani jugperëndimor. Riadi fajësoi Teheranin.

Irani, i cili mbështet Houthit në luftën e Jemenit, ka mohuar çdo përfshirje.

Flota e 5-të e Marinës së SHBA-së, e cila mbikëqyr rajonin, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Shpërthimi i raportuar vjen pasi SHBA-të kanë pretenduar se Irani sulmoi cisterna nafte pranë ngushticës së Hormuzit, diçka e mohuar nga Teherani. /Telegrafi /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!