Një mëngjes i kënaqshëm, zgjimi i butë i muskujve tanë, kujdesi për trupin dhe fytyrën dhe një listë këngësh ndërsa përgatitemi: përballimi i ditës me një marsh më shumë: mjaftojnë disa rituale të vogla.

Mes ziles së alarmit që bie shpejt dhe kundërkohët e përditshme që të stresojnë, të nisësh ditën me këmbën e duhur nuk është e kollajtë. Por, të jesh me humor të mirë në mëngjes nuk është e pamundur, si e besoni. Përtej justifikimeve, ja shtatë gjëra që mund të bëni për t’u ndjerë të ngarkuar pozitivisht.

Sapo hapni sytë, njoftimet në telefonin tuaj shumohen vazhdimisht? Ju do të keni gjithë ditën të qëndroni prapa mesazheve të ëhattsapp, Facebook, Tëitter dhe Instagram. Bëni një pushim nga teknologjia. Së pari, uluni në divan për 10 minuta, pa TV, radio ose telefon. Merrni frymë ngadalë dhe mos u mendoni për ndonjë gjë. Kur të filloni të lëvizni, do të jeni më produktivë.

Ju pëlqen!

Pas meditimit, përgatisni një mëngjes të veçantë për ju dhe të dashurit tuaj. Kur të jetë gati, uluni së bashku në tryezë. Marrja e komplimenteve për recetën tuaj do t’ju mbushë me gëzim dhe do t’ju japë motivimin për të eksperimentuar sërish në të ardhmen, duke i dhënë shtysë imagjinatës tuaj.

Lexo po ashtu:  Kurat natyrale për një gjumë të qetë

Tentoni ta shtyni vazhdimisht atë telefonatë të rëndësishme që duhet të bëni? VOnesa e mëtejshme nuk ndihmon. Ju mund të vazhdoni të mendoni për të gjithë mëngjesin dhe nuk do të jeni në gjendje të qëndroni të qetë dhe të përqendroheni në aktivitetet tuaja. Sapo të mbaroni mëngjesin, telefononi menjëherë. Ju do të ndjeheni më të lehtë dhe me një mendje të qartë.

Tani që je më të qetë, merrni pak kohë për veten tuaj. Nuk është gjithmonë e mundur të prenotoni një takim në mëngjes për look-un, por ju mund të përkëdhelni veten me një vëmendje të vogël. Butësisht aplikoni një krem ​​në fytyrën tuaj dhe zgjidhni me kujdes se si të bëni makijazh. Nëse shikoni në pasqyrë dhe ndjeheni bukur para se të dilni, dita juaj do të jetë më e mirë.

Ndërsa përgatiteni, dëgjoni muzikën tuaj të preferuar në sfond. Ju në mënyrë të pashmangshme do të gjeni veten duke kërcyer dhe duke qeshur, duke menduar për kujtimet që ju lidhin me ato këngë. Dhe nuk ka zgjidhje më të mirë për gjendjen shpirtërore se sa një buzëqeshje e sinqertë.

Lexo po ashtu:  Fshehtësia çudibërëse që i mban lulet të freskëta deri në 10 ditë

A jeni gati të largoheni nga shtëpia dhe të merrni çelësat e makinës? Mendoni përsëri dhe zgjidhni një shëtitje relaksuese. Zgjidhni rrugën më të qetë, duke kaluar nëpër rrugët e ngushta ose nëpër parqet e qytetit. Kontakti me natyrën do t’ju bëjë mirë.

Nëse nuk mund të hani mëngjes në shtëpi, bëni një takim me të dashurin tuaj ose me një mik në një bar. Duke shijuar një kapuçino, një brioche dhe një lëng portokalli, do të ndiheni të karikuara për t’u përballur me punën.

Siç mund ta shihni, për të përballuar më mirë ditën, duhet shumë pak.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!