Nuk është ndër zakonet tipike shqiptare, por në vendet e tjera evropiane dhe në botë është zakon të hani vezë për mëngjes. Një zgjedhje që disa nuk e ndajnë dhe që mbi të gjitha ngjall shqetësime.

Ka nga ata që shkojnë edhe më tej dhe pyesin veten nëse të konsumosh vezë për mëngjes është e mirë apo e keqe. Në përgjithësi, duhet theksuar, konsumi i këtij ushqimi të rëndësishëm nuk dëmton. Në fakt është një nga ushqimet më të shëndetshme.

Brenda mund të gjejmë shumë proteina të dobishme për trupin tonë, si dhe një mori vitaminash dhe minerale. Vezët përmbajnë hekur, fosfor, kalium dhe kalcium, acid folik dhe riboflavin dhe jo vetëm. Vitaminat që përmbahen në to janë A, B1, B6, B12 dhe D, PP.

Ju pëlqen!

Në fakt, është një ushqim me tretshmëri të lartë dhe me cilësi të pasur për të përballuar më mirë ditën përpara. Duhet gjithashtu të sigurohet që ata që ende kanë frikë se konsumimi i lartë i vezëve korrespondon me një rritje të kolesterolit. Po flasim për hipoteza të vjetruara, të mohuara nga studime të ndryshme shkencore.

Në fakt, vetëm 5% kolesterol është i pranishëm në këtë ushqim, ndër të tjera që lidhen me lecithins që janë substanca anti-kolesterol. Më në fund, për sa i përket yndyrave, është e vërtetë që vezët përmbajnë shumë. Sidoqoftë, duhet të theksohet se këto janë yndyrna me cilësi të shkëlqyera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!