Diabeti i tipit të parë dhe ai i tipit të dytë, janë sëmundje të ndryshme, por, të dyja ndikojnë në përdorimin e insulinës nga organizmi. Diabeti tip 1 , i cili më parë quhej diabeti i të miturve prek fëmijët dhe ndodh kur pankreasi nuk është në gjendje të prodhojë insulinë. Pa insulinë, sheqeri nuk mund të ‘udhëtojë’ nga gjaku në qeliza, prandaj niveli i i sheqerit në gjak rritet.

Simptomat e diabetit tip 1 te fëmijët kanë tendencë të zhvillohen me shpejtësi brenda disa javësh në ndryshin nga simptomat e diabetit tip 2 që zhvillohen më ngadalë duke kërkuar muaj ose vite për t’u diagnostikuar.

Sipas një studimi të vitit 2012 nga Diabeti U.K., vetëm 9% e prindërve ishin në gjendje të identifikoninë 4 simptomat kryesore të diabetit tip 1 e pas një viti kjo shifër ishte rritur në të paktën 14%.

Ju pëlqen!

Më poshtë janë të listuara shenjat e para të këtij problemi shëndetësore e  nëse vëren ndonjë nga simptomat e mëposhtme bëjini një kontroll mjekësor fëmijës.

shikim i turbullt

uri ekstreme

fryma u vjen erë sikur sapo kanë ngrënë fruta

lodhje

urinimi i shpeshtë dhe etje

humbje peshe

Vajzat mund të zhvillojnë infeksion  maja, ndërsa, humbja e peshës është shpesh një simptomë e zakonshme para diagnozës.

Shërimi i ngadaltë i plagëve ose prerjeve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!