Ushqimi është furnizuesi kryesor i trupit por mbi të gjitha dhe i mendjes. Praktikisht, ai lufton ndjeshëm gjendjen e ankthit, depresionit dhe stresit, duke përmirësuar kështu gjendjen shpirtërore dhe cilësinë e gjumit. Më poshtë, do gjeni të listuara disa nga ushqimet më të domosdoshme, të cilat duhet të jenë pjesë e pandashme e dietës tuaj ushqimore.

Banane

Bananet përmbajnë një sasi të madhe të aminoacidit triptofan. Në trup, triptofani shndërrohet në një substancë sinjalizuese, e cila shpesh quhet “hormoni i lumturisë”.

Ju pëlqen!

Arra
Arrat janë të pasura me selen dhe për këtë arsye janë të dobishme për gjëndrat tiroide. Nëse keni probleme ose shqetësime prej gjendrave tiroide, disa arra do ju ndihmojnë për të qetësuar menjëherë dhimbjet.

Mjalti
Nëse hani sheqer, atëherë do ju këshillonim ta zëvendësonit atë me mjaltë, pasi është jo vetëm më i shijshëm por gjithashtu edhe më i shëndetshëm. Dhe edhe nëse nuk i konsumoni fare ëmbëlsirat, mund t’i kompesoni ato me mjaltë. Kjo do të ketë një efekt shumë të mirë në gjendjen shpirtërore. Mjalti përmban përbërës kimikë që luftojnë inflamacionin në tru, i cili nga ana tjetër parandalon depresionin. Një avantazh tjetër i mjaltit është se ndryshimet në sheqerin në gjak prej tij janë shumë më pak sesa nga sheqeri i rregullt, që do të thotë se nuk kërcënoheni nga ndjesia e lodhjes apo sëmundja e diabetit.

Lexo po ashtu:  Pothuajse çdo person i shtatë vuan nga COVID afatgjatë

Pula

Pulat dhe gjeli i detit përmbajnë aminoacide, të domosdoshme për prodhimin e serotoninës “hormonit të lumturisë”. Një tjetër aminoacid, tirozina, ndihmon në trajtimin e stresit.

Qumësht

Nëse dëshironi të jeni në humor të mirë, pini një gotë qumësht çdo ditë. Përveç shumë vlerave ushqyesve të rëndësishëm, qumështi përmban jod, i cili ndihmon në mirëfunksionimin e gjendrave tiroide, të cilat përmes hormoneve rregullojnë pothuajse të gjitha sistemet e trupit, duke ndikuar, ndër të tjera, edhe gjendjen shpirtërore.

Ushqim pikant

Ushqimi pikant përmirëson mirëqenien dhe gjendjen shpirtërore. Bishtajat e specit djegës përmbajnë një përbërës kimik që vendoset në receptorët në gojë dhe hundë duke luftuar cdo dhimbje që mund të kemi në trup.

Cokollatë
Është e provuar shkencërisht tashmë, se cokollata ju bën të ndjeheni më të lumtur dhe të kënaqur falë substancave që prodhon në tru. Por për të arritur një efekt pozitiv, mjafton të hani 7 gr çokollatë në ditë (2-4 copa të vogla në javë), duke përdorur gjithmonë cokollatë të zezë.

Acidet yndyrore të Salmonit dhe Omega-3

Lexo po ashtu:  Lodhja e vazhdueshme dhe dhimbja e trupit pa shkak, pse ndodh dhe çfarë të bëni - Çfarë është Fibromialgjia?

Studimet kanë treguar që acidi yndyror i salmonit, mund të zvogëlojë depresionin, problemet e gjumit, stresin dhe ankthin deri në 50%. Përveç kësaj, acidet yndyrore zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit.

Spinaq

Spinaqi dhe zarzavatet e tjera me gjethe jeshile, përmbajnë shumë acid folik, i cili zvogëlon lodhjen dhe ankthin. Mungesa e acidit folik në trup mund të çojë në një gjendje depresioni ose madje të provokojë depresion. Përveç kësaj, zarzavatet përmbajnë shumë magnez, i cili është i nevojshëm për të mbajtur një nivel të mjaftueshëm të serotoninës “hormonit të lumturisë”.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!