Nga Amazon tek Disney, sipas analizës së realizuar nga Brand Finance, 25 markat më të mira në botë kapin një vlerë të përbashkët prej 1,885,607,000,000 dollarë. Shifra stratosferike duhet të lexohet pothuajse dy mijë miliardë dollarë, jo larg nga e gjithë vlera e shtuar e prodhuar nga Italia në një vit.

Hulumtimi flet për marka, që ka lidhje me vlerën jo materiale të një brandi, dhe jo të kompanive, që padyshim që do të “kushtonin” shumë më tepër. Le të marrim shembullin e Apple: kapaku i tregut të kompanisë Cupertino, që është “çmimi” minimal që tregu i atribuon kompanisë në tërësi, është rreth 1.1 trilion dollarë. Vetëm simboli historik i mollës dhe emri i tij vlen pak më shumë se 10%.

Duke kërkuar renditjen, i cili sheh gjigantin e e-tregtisë (por jo vetëm) në krye, Amazon, ne mund të shohim se si kompanitë e përmendura luhaten midis Shteteve të Bashkuara dhe Lindjes së Largët, kryesisht kompani kineze, ku gjenden gjithashtu edhe kompani që nuk janë të njohura në Europë .

Ju pëlqen!

Italia mungon, ndërsa kontinenti i vjetër përfaqësohet në krye nga Mercedes. Sipas Brand Finance, prodhuesi gjerman i makinave ka një vlerë prej 60 mijë milion dollarë në yllin e tij me tre vija, pak më i ulët se i gjithë kapitalizmi aktual i tregut të Daimler.

Për të mbyllur renditjen e 25 më të mirëve ndodhet Disney. Kompania, një lider botëror në argëtim për fëmijë dhe të rinj, është caktuar me një vlerë prej mbi 45 mijë milion dollarë vetëm për nënshkrimin ikonik të fluturimit të Walt, themeluesit të saj në 1923. (Ilsole24ore)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!