Rrjet i ri evropian me trena ultra të shpejtë – duke përfshirë një lidhje treni katër orësh nga Parisi në Berlin

Paketa e rimëkëmbjes ekonomike e BE-së Covid-19 mund të përdoret për të financuar një rrjet evropian treni ultra të shpejtë – duke përfshirë një lidhje treni katër orësh nga Parisi në Berlin.

Paketa e rimëkëmbjes prej 2 trilionë eurosh e BE për ekonomitë e shpërthyer nga pandemia e koronavirusit dhe bllokimi pasues i saj është drejtuar nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, dhe synon të shmangë një recesion të dëmshëm dhe të qëndrueshëm.

Ju pëlqen!

Kjo ka të bëjë me qëllim të ndihmojë industritë veçanërisht të goditura keq nga bllokimi, siç është turizmi.

Por një raport nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike që shikon mënyrat e shpenzimit të fondit për të dhënë përfitimin më të madh gjithashtu sugjeron një seri projektesh masive të infrastrukturës, përfshirë një rrjet evropian trenash ultra të shpejtë.

Lexo po ashtu:  Putin humbet në Çeki, dëbohen 18 diplomatë dhe refuzohet një kontratë miliarda euro në sektorin bërthamor
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!