Lëngu i shalqirit lufton gurët në veshka dhe redukton inflamacionin. Gurët në veshka dalin me urinimin dhe lëngu i shalqirit ju ndihmon për një urinim të shpeshtë dhe gjithashtu përbërësit e tij ndihmojën në tretjen dhe zvogëlimin e gurëve.

Gjithashtu pirja e lëngut të shalqirit ndihmon në:

Humbje peshe: Citrulina që ndodhet në shalqi mund të ndihmojë në humbjen e peshës dhe fibra e gjetur në lëkurën e tij mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopu për më gjatë. Studimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë citrulinë nga burime  natyrore humbin 30 për qind më shumë peshë se ata që nuk e bëjnë.

Ju pëlqen!

Anti-inflamator: Lycopene që ndodhet në lëkurën e shalqirit mund të jetë në gjendje për të zvogëluar inflamacion në sëmundje si artriti dhe gjithashtu  mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër dhe kancerin e zorrës së trashë.

Trajton infeksionet e traktit urinar: Pronat diuretike dhe hidratuese të shalqirit me aftësitë e tij të pastrimit të janë të dobishme për përmirësimin e funksioneve të veshkave dhe për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Në shenjën e një infeksioni urinar përdorni lëngun e shalqirit sa më shumë të mundeni.  

Lexo po ashtu:  5 hapa për një shëndet më të mirë oral

Gratë shtatzëna mund të përfitojnë prej lëkurës së shalqirit. Lëngu i tij sëbashku me pjesët e tjera mund të zvogëlojnë urthin dhe mund të zvogëlojnë ënjtjen që lidhet me shtatzëninë. Sheqernat natyrale madje mund të reduktojnë sëmundjen e të vjellave në mëngjes!

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!