Një grup mjekësh dhe studiues gjermanë, kanë treguar që kush puth partnerin në buzë, çdo ditë para se të dalë nga shtëpia, jeton deri në pesë vite më shumë.

Të puthësh i bën mirë shëndetit dhe rrit kënaqësinë dhe optimizmin. Heq dhimbjen e kokës ( falë prodhimit më të lartë të dopaminës dhe endorfinës ), ul ankthin, rregullon presionin dhe shton humorin, sepse ul kortisolin, hormonin e stresit dhe ngren oksitocinën, hormonin e mirëqënies. Duke u puthur, shkëmbejmë antitrupa duke rritur kështu  benefitet për mbrojtjen kundrejt sëmundjeve. Kërkim i spitalit të Satou, në Osaka, Japoni, ky.

Kjo, padyshim që forcon sistemin tonë imunitar, por puthja ka dhe efekte të tjera: na mban dhëmbët e shëndetshëm, rregullon lëkurëne fytyrës falë lëvizjes së 29 muskujve dhe na bën të dobësohemi. Harxhojmë deri në 20 kalori çdo minutë që kalojmë duke u puthur.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.