Dr. Anthony Fauci është një këshilltar i presidentit amerikan Donald Trump dhe një hero popullor amerikan për udhëheqjen e tij të qëndrueshme dhe të qetë gjatë krizës pandemike.

Siç shkruan Newsweek, të paktën një sondazh tregon se amerikanët i besojnë Faucit më shumë sesa Trump në pandeminë e coronavirusit — dhe pak shkencëtarë janë portretizuar në TV nga aktori i famshëm Brad Pitt.

Por, vetëm vitin e kaluar, Instituti Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive, organizata e drejtuar nga Dr. Fauci, financoi shkencëtarët në Institutin Wuhan të Virologjisë dhe institucionet tjera për punën në kërkimin e përfitimit të funksionit mbi coronaviruset e lakuriqëve.

Ju pëlqen!

Sipas Newsweek, në vitin 2019, me mbështetjen e NIAID, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ofroi 3,7 milionë dollarë gjatë gjashtë viteve për kërkime që përfshinin disa punë.

Programi pasoi një tjetër projekt 5-vjeçar prej 3,7 milionë dollarësh për mbledhjen dhe studimin e coronaviruseve të lakuriqëve, i cili përfundoi në vitin 2019, duke e çuar totalin në 7,4 milionë dollarë.

Po sipas mediumit në fjalë, shumë shkencëtarë kanë kritikuar këtë “aktivitet”, i cili përfshin manipulimin e viruseve në laborator për të eksploruar potencialin e tyre për infektimin e njerëzve, sepse kjo krijon rrezik për fillimin e një pandemie nga “lëshimi aksidental”.

SARS-CoV-2, virusi që po shkakton një pandemi globale, besohet të ketë origjinën nga lakuriqët.

Inteligjenca e ShBA, pasi pohoi fillimisht se coronavirusi kishte ndodhur natyrshëm, pranoi muajin e kaluar se pandemia mund të ketë origjinën në një rrjedhje nga laboratori Wuhan.

Në këtë pikë shumica e shkencëtarëve thonë se është e mundur – por nuk ka të ngjarë – që virusi në fjalë të jetë inxhinierizuar ose manipuluar.

Dhe Dr. Fauci nuk i është përgjigjur kërkesave të Newsweek për koment.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (NIH) u përgjigj me një deklaratë që thoshte pjesërisht: “Shumica e viruseve në zhvillim njerëzorë vijnë nga jeta e egër, dhe këto përfaqësojnë një kërcënim të rëndësishëm për shëndetin publik dhe sigurinë biologjike në SHBA dhe globalisht, siç dëshmohet nga epidemia e SARS e 2002-03, dhe aktualja Pandemia COVID-19 …. hulumtimi shkencor tregon se nuk ka asnjë provë që sugjeron që virusi është krijuar në një laborator”.

Siç bën të ditur Newsweek më tej, hulumtimi i NIH përbëhej nga dy pjesë, përcjell Telegrafi.

Pjesa e parë filloi në vitin 2014 dhe përfshin mbikëqyrje të coronaviruseve të lakuriqëve, dhe kishte një buxhet prej 3,7 milionë dollarë. Programi financoi Shi Zheng-Li, një virolog në laboratorin Wuhan, dhe studiues të tjerë për të hetuar dhe kataloguar coronaviruset e lakuriqëve në natyrë. Kjo pjesë e projektit u përfundua në vitin 2019.

Ndërsa një fazë e dytë e projektit, duke filluar atë vit, përfshiu punë shtesë të mbikëqyrjes, por edhe hulumtime të funksionit me qëllim të të kuptuarit se si coronaviruset e lakuriqëve mund të pësojnë mutacion për të sulmuar njerëzit.

Projekti u drejtua nga EcoHealth Alliance, një grup hulumtues jofitimprurës, nën drejtimin e presidentit Peter Daszak, një ekspert në ekologjinë e sëmundjeve.

NIH anuloi projektin vetëm këtë të premte të kaluar, 24 prill, njoftoi Politico, shkruan Newsweek.

E Daszak nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave të Newsweek për koment.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!