Netflix ka ndërprerë të gjitha projektet dhe blerjet e ardhshme nga Rusia në mes të pushtimit të saj në Ukrainë.

Sipas ‘Variety, kompani kishte gati katër projekte ruse, duke përfshirë një serial thriller krimi me regji të Dasha Zhuk, i cili po xhirohej dhe është lënë në pritje. Seriali i serialeve të viteve 1990 ishte seriali i dytë origjinal i Netflix i filmuar në Rusi, pas “Anna K” që u mbyll vitin e kaluar.Një burim i afërt me Netflix tha se kompania po vlerësonte ndikimin e ngjarjeve aktuale.Të hënën, The Walt Disney Company gjithashtu  njoftoi se do të ndalojë të gjitha shfaqjet teatrale në Rusi, duke përfshirë “Turning Red” të Pixar, që do të jepet premierë më 10 mars. Disa orë pas njoftimit, Warner Bros ndaloi publikimin e “The Batman”.Rusia është ndaluar edhe  nga festivalet kryesore dhe shfaqjet e çmimeve. Festivali i Filmit në Kanë njoftoi të martën se nuk do të mirëpresë asnjë delegacion rus ose pjesëmarrës me lidhje me qeverinë, ndërsa Festivali i Serive Mania dhe MipTV thanë se nuk do të ketë një prani ruse në ngjarjet e tyre përkatëse, në përputhje me sanksionin e qeverisë franceze kundër Rusisë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.