Derisa Moderna njoftoi se ka zbuluar vaksinën kundër koronavirusit dhe se është efektive për 94.5 për qind, Anthony Fauci, infektologu i njohur botëror, ka thënë se vaksinimi mund të fillojë në muajin tjetër.

Fauci ka potencuar se planifikon të aplikojë në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave për autorizim të vaksinës, pasi të sigurojë më shumë të dhëna gjatë këtij muaji. Ai ka shtuar se nuk fillimisht nuk do të ketë vaksinë të mjaftueshme për të gjithë dhe njerëzit që do ta marrin të parët vaksinën, janë punonjësit shëndetësorë dhe të moshuarit, shkruan cnn.

“Unë mendoj se të tjerët do të fillojnë të vaksinohen nga fundi i prillit”, tha Fauci. “Kjo do të ndodh në muajin maj, qershor, korrik. Do të duhen disa muaj për të bërë”, pohoi ai.

Ju pëlqen!

Përpos Modernas, Pfizer dhe BioNTecha, janë firmat e tjera medicinale që thonë se kanë zbuluar vaksinën anti-covid me efektivitet të lartë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!