Shkruan: Bekim Qoku

Në nëntokën e Maqedonisë së Veriut mund të jenë gjetur në të kaluarën plot artefakte arkeologjike të gjurmëve ilire.

Por meqë në institucionet përkatëse nuk ka pasur kurrë shqiptarë, dyshohet se këto gjurmë janë zhdukur apo shkatërruar qëllimisht.

Ju pëlqen!

Sot shqiptarë ka thuajse në të gjithë hallkat e administratës shtetërore, prej ku jepen leje të ndërtimit, në ministrinë e kulturës, në Institute për mbrojte të monumenteve dhe trashëgimisë kulturore, deri në komisionin parlamentar të kulturës.

Nëse ata nuk bëjnë punë tani, pikërisht në këto raste, kur zbulohet ndonjë artefakt i ri me origjinë ilire, ç’na duhen, më mirë të mos jenë fare.

Lexo po ashtu:  Vetëvendosja ka shumë gabime.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!