Ju ndoshta jeni tashmë të njohur me këshillat e zakonshme për fjalëkalimet që përdorni në internet.

Rekomandohet të shmangni një seri numrash, emrin tuaj, si dhe përdorimin e të njëjtit fjalëkalim për shumë llogari.

Sidoqoftë, shumë akoma i injorojnë këto këshilla të thjeshta, kështu që befasohen kur dikush ua ha llogarinë, shkruan Huffington Post.

Ju pëlqen!

Sipas një raporti të Verizon të vitit 2017, rreth 81 përqind e fjalëkalimeve të thyera kanë të bëjnë me sigurinë e dobët të fjalëkalimit.

ID Agent, një firmë e mbikëqyrjes në internet, thotë se ka identifikuar fjalëkalimet më të vjedhura në vitin 2020 bazuar në skanimin e gati tre milion fjalëkalimeve.

Pesëdhjetë e nëntë për qind e amerikanëve përdorin emrin ose ditëlindjen e një personi në fjalëkalime, ndërsa 33% përfshijnë emrin e një kafshe shtëpiake dhe 22% përdorin emrin e tyre.

Përdoruesi mesatar gjithashtu ri-përdori fjalëkalimin e tij të keq 14 herë.

Këtu janë 20 më të zakonshmet që duhet të shmangen me çdo kusht:

1 2 3 4 5 6

fjalëkalimin

12345678

12341234

1asdasdasdasd

Qwerty123

Fjalëkalimi1

123456789

Qwerty1

: 12345678 sekret

Abc123

111111

stratfor

peshk limoni

rrezet e diellit

123123123

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.