Karrotat janë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Kanë një shije të ëmbël dhe janë të kënaqshme për t’u përtypur. Ato janë gjithashtu të pasura në vitamina, antioksidues dhe fibra, të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Ja për çfarë ndihmojnë karrotat:

Beta karotene. Karrotat janë një burim i pasur i beta karotene, i cili është një antioksidues i fuqishëm me shumë përfitime shëndetësore. Në trup, beta karotene konvertohet në vitaminë A për të ruajtur lëkurën e shëndetshme. Studimet tregojnë se beta karotene gjithashtu mbron mushkëritë kundër toksinave që çojnë në zhvillimin e kancerit.

Ju pëlqen!

Kjo lëndë ushqyese ndihmon sidomos ish-duhanpirësit për të ulur rrezikun e zhvillimit të kancerit të mushkërive dhe stomakut. Ushqime të tjera të larta në beta carotene janë spinaqi dhe patatet e ëmbla.

-Tretja. Trupi ka nevojë për disa minerale, vitamina, fibra dhe enzima të domosdoshme për të fuqizuar procesin e tretjes, dhe karrotat i kanë ato. Karrota ka sasi të barabarta të fibrave të tretshme dhe të pazgjidhshme, të cilat ndihmojnë për të nxitur ushqimin përmes sistemit të tretjes. Karotina rrit shëndetin e limfociteve, qelizave që luftojnë kundër patogjenëve.

-Shëndeti Dentar. Karrota mund të ndihmojë të mbani dhëmbët dhe mishrat e shëndoshë në shumë mënyra. Karrota gjithashtu stimulon prodhimin e pështymës, e cila ndihmon për të mbajtur bakteret në gojë nën kontroll. Kapaciteti i tyre alkalin mund të balancojë pH në gojë.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!