Secili nga ne mbart pas vetes një bagazh që përmban brenda tij përvojat e jetës së jetuar. Këto ndikojnë disi në qenien tonë dhe për pasojë formojnë karakterin. Nëse nga njëra anë ka njerëz që preferojnë të kalojnë pjesën më të madhe të kohës së lirë në shoqëri, nga ana tjetër ka nga ata që preferojnë të marrin më shumë se një moment për të qenë vetëm me veten e tyre.

Nuk ka asgjë të çuditshme në preferimin e këtij opsioni të fundit, provat shkencore kanë treguar se qëndrimi vetëm për 15 minuta zvogëlon stresin dhe sjell efekte të dobishme për trupin.

Të qenit vetëm nuk është as sinonim i asocialitetit dhe nuk duhet të mendoni se një person që nuk i pëlqen shoqëria për një kohë të gjatë është domosdoshmërisht introvert. Nëse preferoni të kaloni shumë kohë nën shoqërinë e vetes suaj, me siguri ju pëlqen të përqendroheni në mendimet tuaja, por gjithashtu preferoni heshtjen dhe nuk keni frikë nga krahasimi me pjesën tjetër.

Ju pëlqen!

Por kjo nuk është e gjitha: nëse ju pëlqen të rrini vetëm, ju keni këto 7 karakteristika:
Ju jeni vetë-reflektues. Ju kaloni shumë kohë para se të bëni një zgjedhje dhe për këtë, duke qenë vetëm, ju keni mundësinë t’i kushtoni kohë pyetjeve tuaja personale dhe si të merreni më mirë me to.

Njihni mirë brendësinë tuaj. Kohën që e kaloni vetëm e kaloni me veten, duke pyetur shpirtin tuaj për të njohur edhe qoshet më të largëta.

Shfrytëzoni atë që të tjerët nuk e shohin. Duke qenë me veten, ju mprehni disa aftësi të tilla si ato për të kuptuar menjëherë njerëzit përreth jush. Hunda juaj njeh në shikim të parë mikun që në të vërtetë po flet pas jush, ose një person të sinqertë që dëshiron t’ju shohë të lumtur.

E konsideroni kohën si një element të çmuar. Ju preferoni të zgjidhni kohën dhe ajo ka një vlerë shumë të rëndësishme për ju. Nuk ju pëlqen ta humbni atë duke bërë gjëra të panevojshme, pasi kjo nuk do t’ju sjellë dobi.

Ju keni pak miq, por ata janë të duhurit. Nuk ju pëlqen të harxhoni kohë me takime të thjeshta. Kur takoni një person që është i sinqertë dhe i prirur për karakterin tuaj, ju preferoni të thelloni njohuritë tuaja. Në përgjithësi, ju pëlqen të mbani marrëdhënie të gjata dhe autentike.
Vendosni kufij. Nuk është e mjaftueshme që ju të rrethoheni nga çdo person, doni miq të vërtetë, partnerë besnikë me të cilët të ndani momentet më të mira të jetës tuaj. Ju nuk jeni një person që pëlqen të pyesë më shumë seç duhet dhe ju pëlqen të mbani intimitetin në jetën personale.

Ju jeni gjithmonë në kërkim të stimujve të rinj. Mendja juaj është aktive, e ndritshme dhe e gatshme për të hedhur veten në aktivitete të reja. Pikërisht për këtë arsye, ju jeni duke kërkuar stimuj të rinj në punë, miqësi dhe në të gjitha marrëdhëniet: ju doni të dini dhe të thelloheni gjithnjë e më shumë për të pasuruar veten tuaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!