Microsoft po i jep fund mbështetjes së Windows 7, programin kompjuterik popullor që lëshoi ​​më shumë se një dekadë më parë në 2009. Kompjuterët me sistemin Windows 7 nuk do të marrin më përditësime të sigurisë ose shërbim ndaj klientit.

Kompania rekomandon të përditësoheni në Windows 10 ose të blini një PC të ri me Windows 10 të instaluar paraprakisht. Pavarësisht se është më shumë se një dekadë e vjetër, Windows 7 është ende një nga sistemet operative më të përdorura për desktop dhe laptop.

Kompania gjithashtu paralajmëron që pajisjet e vjetra mund të mos jenë në përputhje me Windows 10, ose që disa veçori të Windows 10 mund të mos funksionojnë siç duhet në kompjuterët e vjetër.

Ju pëlqen!

Për të përdorur Windows 10, kompjuteri juaj duhet të ketë një procesor që është 1GHz ose më i shpejtë, një hard disk që është 32 GB ose më i madh, dhe të paktën 1 GB RAM, midis kërkesave të tjera të sistemit, siç përshkruhet në faqen e internetit të Microsoft.

Nëse nuk e përditësoni sistemin tuaj në Windows 10, kompjuteri juaj do të funksionojë akoma. Por do të jetë në një rrezik shumë më të lartë të kërcënimeve të sigurisë dhe viruseve dhe nuk do të marrë ndonjë shërbim shtesë.

Windows 7 mund të jetë më i vjetër se një dekadë, por ai mbetet akoma një nga sistemet operative më të përdorura. Windows 7 përbën 32.74% të përdorimit të kompjuterëve që nga dhjetori 2019, ndërsa Windows 10 është përgjegjës për 47.65%, sipas shërbimit të analitikës dhe raportimit Net MarketShare. Microsoft lëshoi ​​Windows 10 gati pesë vjet më parë në korrik 2015, por ai nuk e tejkaloi pjesën e tregut të Windows 7 deri në vitin 2018.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!