Informohuni mirë lidhur me këtë pije!

Lëngu i freskët i portokallit të shtrydhur është element shumë i fuqishëm i ushqimit të shëndetshëm.

Mirëpo, që lëngu i freskët i shtrydhur të mos dëmtojë shëndetin tuaj, patjetër përmbajuni këtyre këshillave. Janë të thjeshta dhe shumë të dobishme.

Ju pëlqen!

Besohet që lëngu i freskët i shtrydhur i portokallit është më i dobishëm se kafja dhe çaji, sepse përmban shumë vitamina dhe mikroelemente. Mirëpo, kjo rregull nuk funksionon gjithmonë.

Nutricionistët besojnë që lëngun e freskët nuk do të duhej ta pini në lukth të zbrazët. Lëngu i thartë irriton mukozën e gojës dhe nëse e konsumoni shumë mund të sëmureni nga gastriti.

Gjithashtu është i rrezikshëm edhe për dhëmbët. Sheqernat dhe thartirat, të cilat gjenden në lëng, ngadalë por sigurt, shkatërrojnë zmaltin e dhëmbëve.

Lëngun e freskët është mirë ta konsumoni me pipë, kështu që thartira të mos dëmtojë zmaltin e dhëmbëve, ndërkaq pas konsumimit dentistët rekomandojnë shpëlarjen e gojës me ujë të ngrohtë.

Për të mos irrituar lëngu i portokallit lukthin, nutricionistët rekomandojnë që lëngun ta përzieni me ujë të pastër në shishe në përpjesëtim 1:3.

Lexo po ashtu:  Shega është helm për tumoret. Ja pse

Lëngun nuk duhet përzier me lugë metali, sepse metali shkatërron vitaminën C.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!