Ukrainë: Nëse bie Ukraina, Rusia do të parkohet në portin e kryeqytetit të Moldavisë

Sipas një këshilltari të presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskyj, pasojat e një disfate ukrainase kundër Rusisë do të jenë të rënda e të tmershme për Moldavinë fqinje.

“Nëse Ukraina bie nesër, forcat ruse do të qëndrojnë në portat e Kishinjeut, në Moldavi”, tha këshilltari i presidentit Zelensky.

Ju pëlqen!

Ai thotë gjithashtu thekson se Rusia dëshiron të destabilizojë shtetin separatist të Transnistrisë, i cili ndodhet midis Ukrainës dhe Moldavisë.

Kishinau është kryeqyteti i Moldavisë, qartëson MekuliPress.com

Lexo po ashtu:  Kritikohet mosratifikimi i marrëveshjeve ndërkombëtare
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!