Ne jetojmë në një epokë ankthi të baterisë. Dhe nuk ka asnjë bateri më të rëndësishme se ajo në celularët tanë. Një studim i ri për të cilin aplikacionet konsumojnë baterinë është shumë i rëndësishëm.

Një studim i ri nga kompania e ruajtjes së memories pCloud ka zbuluar 20 aplikacionet më të ‘etura’ për energji në smartphone. Rezultatet, të zbuluara në një blog nga kompania, ishin nxjerrë nga studimi i lejeve të aplikacioneve për të kuptuar se cilat aplikacione kërkonin më shumë nga telefonat tanë dhe konsumi i baterisë që pasoi. pCloud analizoi tiparet e secilit aplikacion të përdorur, të tilla si kamera ose vendndodhja, përdorimi i baterisë që kërkohet nga këto dhe nëse ishte i disponueshëm modaliteti i errët, i cili kursen energji në telefonat me ekran OLED.

Karakteristikat që aplikacionet lejojnë të ekzekutohen në sfond që konsiderohen të jenë vrasës të baterive, si dhe kamera dhe vendndodhja, përfshinin lidhjen e mikrofonit dhe wifi.

Ju pëlqen!

Pra, cilat janë aplikacionet që po ju heqin baterinë dhe që mund të mendoni t’i fshini?

Kreu i listës është Fitbit. Epo, aplikacioni është pa dyshim duke shkëmbyer informacion me telefonin tuaj, për shembull, nëse jeni jashtë për vrapim dhe po përdor GPS të telefonit, diçka që me të vërtetë mund të zvogëlojë jetën e baterisë në kohën më të mirë.

I rradhës është Verizon. Epo, të paktën, nëse kjo nuk është transportuesi juaj, atëherë nuk do ta keni në celularin tuaj. Tre të tjerët janë Uber, Skype dhe Facebook. Facebook nuk është për t’u habitur, pasi aplikacioni kërkon përditësime të vazhdueshme. Uber është një surprizë, sepse edhe pse nuk e përdorni, aplikacioni harxhon bateri ‘fshehurazi’.

Aplikacionet e mediave sociale duket se janë fajtorët e mëdhenj të djegies së baterisë, me Instagram, Snapchat, WhatsApp dhe LinkedIn.

Siç e thotë pCloud, ”Studimi ynë zbuloi se takimet në internet e harxhojnë baterinë e telefonit tuaj po aq sa emocionet tuaja. Aplikacionet për takime në internet si Tinder, Bumble dhe Grinder përbëjnë 15% të aplikacioneve kryesore vrasëse, duke lejuar që mesatarisht 11 karakteristika të ekzekutohen në sfond. ”

Aplikacionet e tjera në 50 më të mirët u gjetën të përdorin veçori të tilla si kontakte, informacione thirrjesh, kalendar dhe SMS. Studimi gjithashtu mori parasysh se sa hapësirë ​​ruajtëse në pajisje u përdor nga aplikacionet. Meqenëse hapësira për ruajtjen e telefonit është e fundme dhe shpesh arrin vetëm rreth 64 GB, edhe kjo mund të jetë e rëndësishme.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!