Autoritetet greke janë detyruar të pranojnë se ideologu neo-nazist pas Agimit të Artë ka shmangur arrestimin ndërsa anëtarët e tjerë të grupit ekstremist u drejtuan për në burg.

Në një pranim që ka të ngjarë të ngrejë pyetje të turpshme, policia tha të premten se nuk kishin qenë në gjendje të gjenin Christos Pappas, de facto numri dy i partisë.

Burimet u cituan të thoshin se Pappas nuk ishte parë që nga 1 tetori kur u paraqit në një stacion policor lokal, gjashtë ditë para se një gjykatë e Athinës të lëshonte një vendim të rëndësishëm se Agimi i Artë ishte një organizatë kriminale që maskohej si një parti politike.

Ju pëlqen!

“Ai është i zhgënjyer … dhe ai nuk do të heqë dorë”, tha avokati i Pappas, Periklis Stavrianakis, për ERT, kanalin televiziv shtetëror. “Është një vendim i vetëdijshëm,” tha ai duke këmbëngulur se klienti i tij kishte refuzuar të dorëzohej sepse ai besonte se dënimi do të anulohej në apel.

Autoritetet pranuan se kishin nisur një kërkim për 58-vjeçarin që shihet si eksponenti kryesor i botëkuptimit “hitlerian” të partisë neofashiste.

Lexo po ashtu:  “Kanali i Stambollit”, megaprojekti i Turqisë që do të shmangë ngushticën e Bosforit

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!