Ministri i ri i Integrimit Europian (MIE), i Republikës së Kosovës Blerim Reka është akademik shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Nëna e tij është nga Karaçeva ndërsa, babai nga Tetova

Blerim Reka për fatin e keq të tij,apo të mirë e ka ministrinë me më së paku punë në Kosovë, pasiqë kjo Ministri nuk mund të bëj punët e saj, pa u arritur një marrëveshje me Serbinë.

Reka u diplomua nga Universiteti i Prishtinës në lëndën e drejtësisë, më vonë e kreu titullin Master (shkencat e drejtësisë) po aty në vitin 1994. Me një shkrim mbi sistemin e drejtësisë së UNMIK-ut në Kosovë u promovua për titullin Doktor (e drejta ndërkombëtare) në Prishtinë dhe në universitetin e Grazit në Austri në vitin 2002.

Ju pëlqen!

Blerim Reka kandidoi si kandidat i pavarur në zgjedhjet presidenciale të Maqedonisë së Veriut të vitit 2019, zgjedhje këto që i humbi.

Ai, gjithashtu ishte përfolur edhe për Ministër të Jashtëm në Qeverinë e Kurtit, mirëpo pas dorëheqjes së Glauk Konjufcës nga kryeparlamentari ai e mori atë pozitë, ndërsa Reka Ministrinë e Integrimit Europian (MIE).

Lexo po ashtu:  Mbroni Gjuhën Shqipe! Studiuesit: Të jetë lëndë dhe në gjimnaz

Blerim Reka ka qenë kandidati i vetëm shqiptar në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Ai kandidoi si kandidat i pavarur por që u mbështetet nga partitë opozitare, Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa shkruan Korrespodenti.

Ai për momentin e mban pozitën e Pro rektorit në Universitetin e Evropës Juglindore (UEJL), për kërkime shkencore dhe zhvillim të universitetit. Në këtë pozitë ai është emëruar në shtator të 2010.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!