Nga fundi i shekullit të parë pas Krishtit, perandorët romakë kishin adoptuar zakonin e përditshëm të të pirit një sasi të vogël të çdo lloj helmi të njohur, në një përpjekje për të fituar imunitet. Përzierja ishte e njohur si Mithridatium, sipas krijuesit të praktikës, Mithridatesi i Madh, mbreti i Pontusit (i cili mbretëroi nga 120 në 65 para Krishtit).

Një enë e pijshme e bërë nga briri i kuajve apo gomarëve njëbrirësh, që besohej nga romakët se  jetoninnë Indi, mendohej të ishte një antidot për helmet fatale.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!