Masakra e 15 janarit e vitit 1999, njihet si ngjarja e cila ndryshoi fatin e Kosovës gjatë luftës së fundit.

Në orët e hershme të mëngjesit të datës 15 janar 1999, fshati Reçak u zgjua i rrethuar nga formacionet e policisë speciale, militare dhe paramilitare serbe të shoqëruar edhe me mjete të shumta të motorizuara.

Në atë ditë në Reçak u vranë e u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur, në mesin e të cilëve ishte edhe një grua.

Ju pëlqen!

Të nesërmën me 16 janar, kishin arritur edhe mediat ndërkombëtare të cilat përcollën pamjet që tmerruan gjithë botën, ndërsa një nga pamjet më të dhimbshme ishte ajo e një fëmiju i cili shihet duke qarë tek sa sheh familjarët e tij të vrarë.

“S’kem çka me ba o bab” dëgjohet duke thënë disa herë me dhimbje fëmija i filmuar nga mediat e huaja, ashtu sic shihet edhe në këto pamje më poshtë.

Kjo masakër e cila zgjoi ndërgjegjen e gjithë botës dhe nxiti ndërhyrjen nderkombëtare për të ndalur gjenocidin, po mohohet nga udhëheqësit serbë, ishte presidenti serb Aleksader Vuçiq, ai i cili e quajti trillim masakrën në Reçak para pak ditësh.

Lexo po ashtu:  “Fuqizimi i Vasfijes filloi nga një zë i padëgjuar në aktiviste të fuqishme për kauzën e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Jehona e të vërtetës së saj dridhi opinionin publik anë e mbanë botës dhe sot ajo triumfoi si deputete e Kuvendit të Kosovës"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!