“Koha është një lojë që luhet bukur nga fëmijët.”

“E vetmja gjë që është e përhershme është ndryshimi.”

“Bollëku i dijeve nuk e bënë të mençur njeriun.”

Ju pëlqen!

“Fati i njeriut është karakteri i tij.”

“Kundërshtimi e sjell harmoninë. Prej kundërshtimeve dhe argumentimeve vjen harmonia më e drejtë.”

“Njeriu është më së afërti vetëvetes kur ai e arrin seriozitetin e fëmijës në lojë.”

“Syt dhe veshët janë dëshmitarë të këqinjë për njeriun që ka shpirt barbar.”

“Kurrë asnjë njeri nuk shkel dy herë në lumin e njejt, përshkak se lumi nuk është i njejt dhe ai nuk është i njejti person.”

“Budallai ngazëllehet nga secila fjalë.”

“Lufta është babai dhe mbreti i çdo gjëje; ajo disa i bënë Zota, e disa të tjerë burra; disa ajo i bënë skllevër, i disa të tjerë të lirë;”

– Heraclitus

“Në qoftë se nga përtacia do të shtrihem në shtrat dhe do të më zërë gjumi, atëherë më mirë të vdesë.”

“Atdheut nuk i shërbejnë të gjithë në të njejtën mënyrë, por secili bën atë që di e ç’i ka dhënë Zoti.”

Lexo po ashtu:  10 cilësitë e një njeriu me integritet…

“Njerëzit prej të cilëve ne mësojmë, me të drejtë quhen mësuesit tanë, por jo kushdo që na mëson e meriton këtë emër.”

“Çdokush kthehet gjithmonë tek vetëvetja.”

“Kush ka lindur i mençur dhe ka një prirje të veçantë, gjen te vetëvetja ekzistencën më të mirë.”

“Mos luaj me dhimbjen tënde që shqyen si një skifter. Edhe shoqëria më e keqe të bën të kuptosh që je një njeri mes njerëzve të tjerë.”

“Edhe fjala më e lumtur kthehet në një moçal, nëse ai që e dëgjon e ka veshin e shpuar.”

“Përfito nga gjendja e mirë shpirtërore, sepse ajo vjen rrallëherë.”

“Del se një grumbull librash nuk janë shkruar që dikush të mësojë diçka nga to, por më shumë janë shkruar që lexuesi të hetojë se shkruesi i tyre dinte aq shumë.”

“Nuk do të isha ende në këtë botë, nëse për të lindur do të kisha pritur të më jepnin leje.”

– Johann W. Goethe

“Para se ta hapni gojën, hapeni mendjen.”

Lexo po ashtu:  E vërteton shkenca: Bletët, pos që na dhurojnë shumë ushqime dhe barëra, ato mund të nuhasin bombat!

“Njerëzit e mençur, edhe sikur të gjitha ligjet të shfuqizoheshin, do të vazhdonin ta bënin jetën e njejtë.”

“Mendimet e larta duhet ta kena edhe gjuhën e lartë.”

“Qytetet e mësojnë nga armiqt, e jo nga miqt, mësimin e ndërtimit të mureve të larta.”

“Dashuria është vetëm emri i dëshirës dhe përpjekjes për plotëni.”

“I mprehtë është ai njeri që mund ta thotë atë që e mendon me minimumin e fjalëve.”

“I mençuri mëson shumë edhe nga armiku i tij.”

– Aristophanes

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!