Kur të rritem, dua të jem si mami dhe babi: sa herë e kemi dëgjuar këtë fjali nga të vegjlit? Ne e dimë që fëmijët kanë tendencë të imitojnë gjithçka bëjnë të rriturit, duke filluar nga prindërit e tyre. Për ta ne jemi si princeshat ose superheronjtë e filmave vizatimorë, njerëzit që vlerësojnë më shumë se kushdo tjetër. Sjelljet tona janë një formë e të mësuarit të fëmijëve, gjë që i ndihmon ata të formojnë mënyrën e të qenurit.

Imitimi është një proces njohës që vepron në nivelin e vetëdijshëm, por edhe të pavetëdijes që fillon që në moshë të re. Sa më shumë të rriten fëmijët, aq më i shpeshtë do të jetë ky proces.

Ne prindërit kemi një detyrë të madhe, apo jo?

Ju pëlqen!

Një nder, por edhe një ngarkesë nëse mendoni për këtë! Ju jeni ajo që dëshironi të bëhen vogëlushët tuaj, njerëzit që më shumë se kushdo tjetër ndikojnë në to dhe u japin atyre përshtypjet e tyre në vitet e para të jetës! Çfarë përgjegjësie e madhe, apo jo?

Lexo po ashtu:  Pasaniku që donte t’i tregonte të birit se si jetojnë të varfërit, por mori një mësim për vete

Le të marrim frymë thellë dhe të ndalemi të reflektojmë: si sillemi ndaj tyre dhe me të tjerët? A jemi vërtet një shembull i virtytshëm? Ne e dimë, askush nuk është i përsosur dhe sigurisht nuk ju kërkojmë të jeni! Por le të përpiqemi të hartojmë një listë të zakoneve të mira për t’i mbajtur mend për t’u përcjellë mësime pozitive fëmijëve tanë.

Asnjëherë mos e ngrini zërin: edhe në situatat më stresuese, nëse jeni përpara fëmijës tuaj mundohuni të qëndroni të qetë dhe të mos bërtisni.

Mos u betoni kurrë: fëmijët e vegjël janë sfungjerë dhe kanë tendencë të thithin çdo fjalë të re që dëgjojnë. Prandaj kushtojini vëmendje gjuhës!

Asnjëherë mos i ngrini duart: nëse i mësoni të vegjlit tuaj të mos jenë të dhunshëm, të mos sulmojnë shokët e tyre … i pari që nuk e bën atë, do të duhet të jeni ju.

Mirësi, respekt dhe edukim: këto cilësi duhet të ndahen që në moshë të re dhe të mësohen pikërisht në shtëpi!

Lexo po ashtu:  “Duaje gruan edhe me gabime, ashtu siç do një libër të bukur edhe me gabime shtypi”.

Kujdes nga gënjeshtrat: fëmijët verbërisht ju besojnë, mos e thyeni besimin e tyre duke thënë gënjeshtra. Mundohuni të lehtësoni të vërtetën, nëse është e rëndë, në vend që të shpikni një justifikim.

Kufizoni përdorimin e telefonit celular: nëse jeni i pari që rrini në ekran me orë të tëra, mos i fajësoni fëmijët tuaj nëse ata ndjekin shembullin tuaj!

Jini tolerantë dhe mirëkuptues: lërini fëmijët tuaj të shohin se sa e rëndësishme është empatia, vendosni veten tuaj në këpucët e tyre dhe përpiquni t’i kuptoni ato.

Merrni përgjegjësitë tuaja: kur gaboni, tregojini fëmijës që nuk keni frikë ta pranoni atë dhe të pranoni pasojat.

Jini të dashur: mos ki frikë të tregosh anën tënde më të butë. Nëse fëmijët tuaj shohin se si tregoni dashuri ndaj atyre që doni, do të jenë më të dashur nga ana e tyre!

Të dashur prindër, pas kësaj liste ju mund të mendoni se me siguri nuk mund të bëheni shenjtorë. Ju sigurojmë se është më e thjeshtë se sa duket. Thjesht kushtojini vëmendje gjesteve të jetës suaj të përditshme dhe përpiquni t’u tregoni fëmijëve anën tuaj më të mirë!

Lexo po ashtu:  10 këshilla të mira për të ndaluar grindjet e vëllezërve dhe motrave
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!