Bota po ndryshon dhe po bëhet më e shtrenjtë – ndërkohë që pagat, siç kanë dëshmuar shumica e njerëzve që punojnë, nuk kanë arritur të përballojnë koston në rritje të pothuajse çdo gjëje. Sipas Albert Edwards, strateg global në bankën 159-vjeçare Société Générale, ky fenomen është rezultat i asaj që ai e quan “inflacioni i babëzisë” (greedflation).

Dhe nëse nuk mund të gjejmë një mënyrë për ta kufizuar këtë babëzi, sipas tij, kjo do të thotë se kapitalizmi mund të jetë në fund të rrugëtimit të tij.

Pasi punova në financë për më shumë se 40 vjet, kuptova se asgjë nuk më befasonte më. Megjithatë, më duken të habitshme nivelet e paprecedenta të lakmisë së korporatave në këtë cikël ekonomik,” shkruan ai, siç raportohet nga The Financial Times.

Ju pëlqen!

Të dhënat e fundit për fitimet e e të gjithë ekonomisë amerikane i dha një tjetër goditje besimit tim të dobësuar se sistemi kapitalist po funksionon siç duhet,” vazhdon shënimi. “Kompanitë kanë përdorur fillimisht pandeminë dhe më pas luftën në Ukrainë për të ‘përfituar’.”

Lexo po ashtu:  Qeveria nuk dorëzohet: Bandat kriminale serbe nuk mund ta diktojnë mbajtjen e zgjedhjeve në veri

Me fjalë të tjera, në sytë e Edëards, fakti që kompanitë e Fortune 500 po grumbullojnë fitime në nivele normale – në mos rekord – në vazhdën e stresit gjeopolitik dhe ekonomik të shkaktuar nga pandemia dhe lufta, ndërsa konsumatorët rriten çmimet si klasë punëtore. pagat mbeten të njëjta, nuk është saktësisht një mënyrë e qëndrueshme për të jetuar njerëzit.

Edwards ndalet në një element të veçantë.

Le të shohim çmimin e vezëve, një ndër artikujt kryesorë, që familjet e kanë zgjedhur historikisht si proteinë që kushton pak. Në dhjetor, çmimi i vezëve në SHBA u rrit disafish, një ndryshim që prodhuesit e vezëve e justifikuan me një grip shpendësh që shpërtheu te pulat, përveç rritjes së çmimeve dhe stresit ekonomik në përgjithësi. Në të njëjtën kohë, megjithatë, Cal-Maine Foods, prodhuesi më i madh i vezëve në Amerikë, iu rritën të ardhurat me 718 për qind vetëm në tremujorin e parë të këtij viti, çka shkaktoi një valë kritikash dhe akuzash për rritjen e çmimeve.

Por rreziqet e inflacionit, sipas ekonomistit, shkojnë shumë përtej vezëve të shtrenjta. Kjo shkallë e stresit ekonomik në një mjedis tashmë të përçarë, me shoqëri të fragmentarizuar, veçse do të sjellë akoma më shumë shqetësim – dhe në fund të fundit, mund të rezultojë pika që derdh gotën.

Lexo po ashtu:  Problemi i madh i modernitetit është që nuk kemi gjetur mënyrën e çlirimit nga prangat e brendshme që shkaktojnë vuajtje tek njeriu modern.

Në një kohë kur kohezioni social tashmë po gërryhet në skaje, mendoj se pamja e kompanive që gjenerojnë marzhe fitimi supernormale në kohë krize vetëm mund të ndezë trazira sociale”, thotë ai.

Fundi i inflacionit të babëzisë me siguri duhet të vijë,” shtoi ai. “Përndryshe, ne mund të shohim fundin e kapitalizmit.”

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!