Dashamir Uruçi

Prej disa vitesh, kanë filluar provokimet e popullsisë së fshatit MARTINAJ, nga përfaqësues të kishës ortodokse serbe për të ngritur një objekt kulti, mbi rrënojat e një kishe të viteve 1930.

Ky objekt u pat ndërtuar dhunshëm mbi pronat e familjes shqiptare PRELVUKAJ, pa leje të organeve lokale duke shkelur me të dyja këmbët, të drejtën ligjore të pronësisë dhe nëpërkëmbur moralisht banorët vendas dhe besimin e tyre fetar.

Ju pëlqen!

Fshati MARTINAJ është një fshat shumë i bukur i mbushur me vila dhe 100 për qind i banuar nga shqiptarë autoktonë.

Vetëm dy familje serbe jetojnë aty, rreth 3 kilometra nga qendra e fshatit të cilët sipas burimeve vendore nuk janë prononcuar për ndërtimin e objektit në fjalë.

Pas përpjekjeve për ndërtimin e një depoje të madhe plehrash pranë këtij fshati turistik, ndërtimi i kësaj kishe është provokimi i dytë që i bëhet banorëve shqiptarë të kësaj zone.

Është detyrë e organeve shtetërore vendore e qendrore në Mal të Zi, organizatave të shoqërisë civile dhe partive politike shqiptare të ngrejnë zërin e të ndalin provokimet ndaj banorëve fisnikë të MARTINAJVE.

Lexo po ashtu:  Edhe njëherë Gjermania apelon Kosovën: "Disa politikanë të papërgjegjshëm në Prishtinë duket se përfitojnë pa turp nga situata dramatike. Ata po përpiqen të rrëzojnë qeverinë."

Askush nuk duhet të harrojë se ashtu si është shembur herën e parë menjëherë pas ndërtimit, kjo kishë me siguri, do të shembet përsëri sepse thjesht e thënë nuk e ka vendin aty dhe nuk ka asnjë lidhje me banorët shqiptarë të asaj ane./MekuliPress/ – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!