Fundi i pandemisë së Covid-19 do të jetë në mars. Ky është parashikimi i dr. Christopher Murray, i konsideruar ndërkombëtarisht si “guru” i projeksioneve për ecurinë e pandemisë. Ai është drejtor i Institutit për Metrikën dhe Vlerësimin e Shëndetit në Universitetin e Uashingtonit dhe ka zhvilluar modele mbi evolucionin e pandemisë për vende të ndryshme të botë.

Në një intervistë me greken “Kathimerini”, dr. Murray parashikon se kulmi i valës së Omicron do të vijë në mes të janarit, jo në fund, siç parashikohet nga studimet fillestare.

Murray thotë se është e domosdoshme të ndalet dramatizimi që po i bëhet pandemisë, pasi nuk ka kuptim të fokusohemi në numrin e rasteve. Ai argumenton se shifrat më të rëndësishme janë numri i pranimeve në spital, veçanërisht në njësitë e kujdesit intensiv.

Ju pëlqen!

Cila është prognoza juaj për sa kohë do të zgjasë pandemia?

Epo, për aq sa mund të kuptojmë nga Omicron, mendojmë se është aq i transmetueshëm sa do të lëvizë nëpër popullsinë në Greqi dhe në çdo vend, saqë shfaqet në një periudhë mjaft të shkurtër nga kostatimi për herë të parë deri në kulmin në katër deri në gjashtë javë. Pra, pjesa më e madhe e valës Omicron duhet të ndodhë në muajin janar në Greqi.

Lexo po ashtu:  Anton Checkhov, Fabio Volo dhe Luther King të përmbledhur në disa thënie!

Sa përqind e popullsisë prisni të infektohet me këtë variant?

Epo, ne presim që ndoshta sa gjysma e popullsisë ose më shumë do të infektohen me Omicron, dhe kjo pavarësisht niveleve të vaksinimit dhe infeksionit të kaluar me variante të tjera të Covid. Pra, një pjesë shumë e madhe e Greqisë por edhe e botës duhet të infektohet me Omicron.

Pra, a ka ndonjë kuptim në përpjekjen për të kontrolluar Omicron?

Çfarë dimë për Omicron? Ne e dimë se është shumë e transmetueshme; mund të infektojë njerëz që kanë qenë të infektuar më parë; për sa i përket infeksionit, mund të depërtojë tek ata që janë vaksinuar apo edhe tek ata që kanë marrë dozë përforcuese. Por është shumë më pak i rëndë se variantet e kaluara, ndoshta 90% ose 95% më pak i rëndë. Pra, shifra të larta vijnë, por ka shumë më pak raste të rënda. Do të vijojë presioni mbi sistemin shëndetësor, për shkak të numrit shumë të madh të infeksioneve dhe një fraksioni më të vogël që shkojnë në spital. Pra, do të jetë vërtet e vështirë të kontrollosh infeksionin.

Lexo po ashtu:  Beogradi si Tirana/ Vuçiç i sheh protestat si komplot nga jashtë

A prisni që shtrimet në spital të rriten?

Ne presim të rriten, por jo si në valët e kaluara, dhe nga ajo që kemi parë në Afrikën e Jugut dhe tani në Mbretërinë e Bashkuar dhe në disa nga shtetet e mëparshme në SHBA, madje edhe në mesin e atyre që përfundojnë në spital, shumë më pak pacientë përfundojnë në terapi intensive, edhe në mesin e atyre që shkojnë në spital.

A keni vëzhguar ndonjë lloj efekti të çuditshëm nga Omicron – gjëra që nuk i prisnit?

Mendoj se kur u shfaq për herë të parë në nëntor – dhe nuk kishim të dhëna reale për ashpërsinë – ekzistonte shqetësimi i jashtëzakonshëm se do të shihnim këtë makth të transmetimit masiv, dhe më pas pak më pak të rëndë se Delta, dhe spitalet do të mbingarkoheshin, ndërsa vdekshmëria do të rritej. Kjo nuk ka ndodhur për fat të mirë. Doli të jetë shumë më pak e rëndë dhe sot nuk po shohim asgjë veçanërisht të pazakontë, përveç faktit që 80% deri në 90% e njerëzve që infektohen nuk kanë fare simptoma. Pra, kjo bën një ndryshim vërtet të madh për sa i përket ndikimit në popullatë.

Lexo po ashtu:  Frank Sinatra e Lucky Luciano, Marlene Dietrich e Greta Garbo: Ja 10 spiunë të famshëm

Kur mendoni se do të përfundojë kjo pandemi?

Unë mendoj, personalisht, dhe kjo është njëfarë kalimi nga thjesht shkenca në një lloj reflektimi më personal… Unë mendoj se pandemia – në krahasim me Covid-in – do të përfundojë sapo të përfundojë vala Omicron. Pra, me siguri deri në fillimin e marsit, numrat do të jenë në rënie në shumicën e vendeve sepse Omicron do të lëvizë shpejt. Pandemia do të përfundojë, megjithëse Covid sigurisht që do të vijojë të ketë. Dhe do të na duhet vetëm të themi: Shiko, ky është si gripi. Do të jetë gjatë gjithë kohës, ne duhet t’i vaksinojmë njerëzit, sidomos ata në moshë ose me sëmundje bashkëshoqëruese, më pas, kur të kemi një valë të Covid nga një variant i ri ose në dimër çdo vit, kjo kategori mund të dëshirojnë të bëjnë edhe përpjekje të mëtejshme, si mbajtja e një maske. Nuk na mbetet veçse ta shohim si një normalitet i ri. Por unë mendoj se pandemia, nocioni që kërkon këtë reagim të urgjencës shoqërore, ndoshta do të përfundojë në mars.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!