Acarim i fëmijës

Një nga simptomat që tregon dehidratim të fëmijës është edhe acarimi pa shkak të njohur. Bebet zakonisht qajnë kur janë ndotur, kur janë të uritur ose kur duan të flenë. Nëse fëmija juaj nuk është as i ndotur as i uritur  dhe as në nevojë për gjumë atherë arsyeja e grindjes së tij me siguri është mungesa e hidratimit.

Lëkurë e thatë

Ju pëlqen!

Dehidratimi i fëmijëve mund të shfaqet lehtësisht edhe në nivel pamor. Mjafton të vëzhgojmë hundën e fëmijës, lëkura rreth saj është e thatë dhe e rrjepur. Gjithashtu buzët janë të zbehta dhe të rrjepura.  Nëse fëmija juaj shfaq këto shenja, jo vetëm që duhet  ta ushqeni menjëherë me gji ose t’i jepni ujë, por edhe duhet të shkoni direkt tek mjeku pediatër.

Nuk bën urinën

Një nga shenjat që kërkojnë gjithnjë pediatret në rastet kur dyshojnë për dehidratim është edhe mungesa e urinimit tek fëmija. Kjo mund të shihet lehtësisht nëse panolina fëmijës suaj ka mbetur e thatë për orë e orë të tëra. Madje dhe aroma e rëndë e urinës mund të tregojë që fëmija juaj vuan nga dehidratimi.

Lexo po ashtu:  Përse duhet përdorur deodoranti i meshkujve

Rraskapitje dhe përgjumje

Një tjetër shenjë që tregon dehidratimin tek fëmijët është edhe  rraskapitja si dhe përgjumja e papritur e tyre.  Sigurisht që fëmija mund të lodhet ose të jetë i përgjumur edhe për arsye të tjera. Gjithsesi nëse bën shumë nxehtë, bëni mirë ta çoni fëmijën tek mjeku, para se ti shfaqen simptoma akoma dhe më të rënda si të vjellat dhe dizanteria. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!