Kina ka nisur një mision në përpjekje për të marrë mostrat e shkëmbinjve nga Hëna.

Anija kozmike robotike Chang’e-5 u nis nga kompleksi i nisjes Ëenchang me një raketë të 5 Marsit të mëngjes të martën me kohën lokale dhe nëse është i suksesshëm duhet të kthehet në Tokë në mes të dhjetorit.

Kanë kaluar më shumë se 40 vjet që kur Amerikanët dhe Sovjetikët sollën në shtëpi shkëmb hënor dhe “tokë” për analiza.

Ju pëlqen!

Kina synon të jetë vetëm vendi i tretë për të arritur këtë arritje, e cila do të jetë një përpjekje jashtëzakonisht e ndërlikuar.

Është një proces me shumë hapa që përfshin një orbitër, një ulës-ngritës dhe më në fund një përbërës kthimi që përdor një kapsulë për të mbijetuar një hyrje të shpejtë dhe të nxehtë në atmosferën e Tokës në fund të misionit.

Por besimi duhet të jetë i lartë pas një serie misionesh hënore të ekzekutuara mirë që filluan pak më shumë se një dekadë më parë me një çift satelitësh./BBC/

Lexo po ashtu:  Bëhen 18 vjet nga lirimi i Albin Kurtit nga burgu i Nishit
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!