Ish-drejtuesja e zyrës së komisionarit të pavarur për media, Anna Di Lellio, ka reaguar lidhur me suksesin e filmit “Zgjoi” i cili ka hyrë në garë të ngushtë të listës së nominimeve për “Oscars”.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Di Lellio, që atualisht është ligjëruese në SHBA, dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, e kujtoi kohën kur erdhi për herë të parë në Prishtinë, në qershor të vitit 1999.

Ajo shpjegoi se në atë periudhë, Qendra Kinematografike e Kosovës, Film City, ishte bërë vend i kazermave të komandës së NATO-s, dhe se oficerët dhe zyrtarët e OKB-së kishin qeshur me idenë e thjeshtë se Kosova kishte pasur kinema. Por gjëratm sipas Di Lellio, kanë ndryshuar.

Ju pëlqen!

“Merreni me mend kush qeshi i fundit”, shkroi ajo në postim.

Ndër të tjera, Di Lellio shkruan se “Zgjoi” nuk është film hollivudian, por përmend rolin e Yllka Gashit që luan Fahrije Hotin në film, si një grua që kapërceru pengesa të jashtëzakonshme, dhe është heroinë.

Veç kësaj, ajo thotë se “Zgjoi” zë vendin e merituar në mesin e filmave më të mirë të këtij viti në botë.

Lexoni më poshtë postimin e plotë;

“Kur arrita për herë të parë në Prishtinë, në fund të qershorit 1999, Qendra Kinematografike e Kosovës, Film City, ishte bërë vendi i kazermave të komandës së NATO-s. Oficerët dhe zyrtarët e OKB-së qeshën me idenë e thjeshtë të kinemasë së Kosovës. Merreni me mend kush qeshi i fundit. Hive, një film i jashtëzakonshëm i shkruar dhe drejtuar nga Blerta Basholli dhe i luajtur nga Yllka Gashi, bazohet në historinë e vërtetë të Fahrije Hotit, një grua që i mbijeton traumës komplekse të luftës dhe asaj sociale të vogël, shtypëse dhe thashetheme. rrethi në të cilin jeton. Ky nuk është një film hollivudian, dhe ajo nuk është një heroinë e vetme, megjithëse si një grua e zakonshme që kapërcen pengesa të jashtëzakonshme, ajo është një heroinë sipas definicionit. Miqtë dhe fqinjët e saj e mbështesin atë, nën udhëheqjen e saj. Fitues në Sundance dhe festivale të tjera, Hive tani është në listën e ngushtë të çmimeve Oscar, duke zënë vendin e merituar në mesin e filmave më të mirë të këtij viti në botë”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.