Greqia ka njoftuar kërkesën për blerjen e 20 avionëve F-35 nga SHBA. Kostoja e një avionic shkon 80 milionë dollarë dhe nëse kërkesa miratohet, i jep Greqisë një flotë ajrore të rionovuar pas porositjes së 24 avionëve të tjerë Dassault, kontratë me vlerë 2.5 miliardë euro. Greqia është ndër vendet me modernizimin më të shpejtë të armatimit të vet dhe në rajon konkurohet për nga ritmi vetëm nga Serbia.

Në këtë kuadër rajonal është groteske pozita e Shqipërisë, e cila sipas ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi nuk ka takat të mbajë 4 helikopterë “Cougar” që janë blerë 76 milionë dollarë, promovon veten si fuqi me një bazë depozitash karburanti në Kuçovë, flet për satelitë në hapësirë, blerje dronësh nga Turqia, por në misionet ndërkombëtare, paratë ia paguan dynjaja.

Lexo po ashtu:  Bekim Jashari: Nuk do ta dekorojmë qytetin për festa, paratë shkojnë për familjet në nevojë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!