Facebook tashmë ka në përdorim 1.3 gigavat energji diellore dhe të erës si dhe një fermë masive në Teksas për prodhimin e kësaj energjie.

Në 2018-ën Facebook zbuloi planet për të shkuar me 100% energji të rinovueshme deri në fund të 2021.

Përpara afat përfundimtar kompania ka rritur të sigurojë 86% të operacioneve të saj në energji të rinovueshme, një rritje me 35% krahasuar me 2015 kur zbuloi këtë nismë.

Ju pëlqen!

Facebook tashmë ka në përdorim 1.3 gigavat energji diellore dhe të erës si dhe një fermë masive në Teksas për prodhimin e kësaj energjie.

Në 2019-ën Facebook reduktoi emetimet e gazrave në atmosferë me 59% dhe eliminuar mëse 100 mijë metër kub karbon ose ekuivalenti i heqjes së 22 mijë makinave nga qarkullimi.

Sipas rrjetit social zyrat qendrore në Menlo Park mbështeten në 100% energji të rinovueshme. Por Facebook synon të dhurojë edhe ca prej energjisë që gjeneron për komunitetet lokale ku operon.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!