Aldous Leonard Huxley ishte një shkrimtar dhe filozof anglez. Ai shkroi gati pesëdhjetë libra për romane si dhe ese, tregime dhe poema.

Lindur në familjen e shquar Huxley, ai u diplomua në Kolegjin Balliol, Oksford me një diplomë universitare në letërsinë angleze. Në fillim të karrierës së tij, ai botoi tregime të shkurtra dhe poezi dhe redaktoi revistën letrare Oxford Poetry, përpara se të vazhdonte të botonte shkrime të udhëtimit, satirë dhe skenarë.

Ai e kaloi pjesën e fundit të jetës së tij në Shtetet e Bashkuara, duke jetuar në Los Angeles nga viti 1937 deri në vdekjen e tij. Në fund të jetës së tij, Huxley u pranua gjerësisht si një nga intelektualët kryesorë të kohës së tij. Ai u nominua për çmimin Nobel në Letërsi shtatë herë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!