Është e mundur që një person të ketë mungesë të një numri vitaminash, dhe hekuri është një prej tyre.

Normalisht një person ka mungesë hekuri ose për shkak të humbjes së gjakut ose shtatzënisë. Një simptomë e mungesës së hekurit është rrahjet e zemrës. Të tjera përfshijnë lodhjen, mungesën e energjisë, gulçimin dhe lëkurën e zbehtë.

NHS rekomandon që një person duhet të vizitojë një mjek të përgjithshëm nëse ka ndonjë simptomë të mungesës së hekurit.

Ju pëlqen!

Një test gjaku do të përdoret më pas për të identifikuar nëse dikush ka mungesë hekuri apo jo. Ekzistojnë dy metoda kryesore për trajtimin e mungesës së hekurit.

Një personi mund t’i përshkruhen tableta hekuri për të zëvendësuar hekurin që mungon dhe/ose do t’i rekomandohen ushqime të pasura me hekur për të konsumuar në mënyrë që të rriten nivelet. Ashtu si medikamentet e tjera, tabletat e hekurit mund të shkaktojnë disa efekte anësore të tilla si kapsllëk, diarre, dhimbje barku, urth, të përziera dhe të zeza.

Lexo po ashtu:  Mjekët gjermanë zbulojnë simptoma të reja të koronavirusit, ja çka u gjet në guacën e tualetit

Ushqimet me përmbajtje të lartë hekuri përfshijnë perime me gjethe si lakra, drithëra dhe bukë që përmbajnë hekur shtesë, mish, fruta të thata si kajsitë, kumbullat e thata dhe rrushin e thatë. Bishtajat si fasulet, bizelet dhe thjerrëzat janë gjithashtu të pasura me hekur.

Është sugjeruar nga NHS se disa substanca duhet të shmangen gjithashtu. Çaji, kafeja, qumështi dhe produktet e qumështit janë ndër ato që NHS rekomandon që të mos konsumohen nëse dikush ka mungesë hekuri. Përveç shmangies së çajit dhe kafesë, sugjerohet që të shmangen edhe ushqimet me nivele të larta të acidit fitik.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!