Shumë njerëz përballen me stresin çdo ditë. Puna, çështjet familjare, shqetësimet shëndetësore dhe detyrimet financiare janë pjesë e jetës së përditshme që zakonisht kontribuojnë në nivele të larta të stresit. Për më tepër, faktorë të tillë si gjenetika, niveli i mbështetjes sociale, stili i përballimit dhe lloji i personalitetit ndikojnë në cenueshmërinë e një personi ndaj stresit, që do të thotë se disa njerëz kanë më shumë gjasa të stresohen se të tjerët.

Minimizimi i stresit kronik të jetës së përditshme sa më shumë që të jetë e mundur është i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm. Kjo për shkak se stresi kronik dëmton shëndetin dhe rrit rrezikun e kushteve shëndetësore si sëmundjet e zemrës, çrregullimet e ankthit dhe depresioni.

Aktiviteti fizik: Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë në uljen e stresit dhe përmirësimin e simptomave që lidhen me gjendjet e zakonshme të shëndetit mendor si ankthi dhe depresioni.

Ju pëlqen!

Ndjekja e një diete të pasur me lëndë ushqyese dhe kufizimi i ushqimeve ultra të përpunuara mund t’i sigurojë trupit tuaj lëndët ushqyese që i nevojiten për një shëndet optimal dhe të ulë rrezikun e mangësive në lëndë ushqyese që ndihmojnë në rregullimin e stresit.

Lexo po ashtu:  Këto janë 15 sjelljet që çdo femër e zgjuar, duhet t’i ketë pjesë të personalitetit të saj

Minimizoni përdorimin e telefonit dhe kohën para ekranit

Telefonat, kompjuterët dhe tabletët janë një pjesë e pashmangshme e jetës së përditshme për shumë njerëz. Ndërsa këto pajisje shpesh janë të nevojshme, përdorimi i tyre shumë shpesh mund të rrisë nivelet e stresit. Kalimi i tepërt i kohës para ekraneve në përgjithësi shoqërohet me mirëqenie më të ulët psikologjike dhe rritje të niveleve të stresit si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët. Për më tepër, koha para ekranit mund të ndikojë negativisht në gjumin, gjë që mund të çojë gjithashtu në nivele të larta të stresit.

Konsideroni suplementet: Disa vitamina dhe minerale luajnë një rol të rëndësishëm në reagimin e trupit tuaj ndaj stresit dhe rregullimin e humorit. Si e tillë, një mangësi në një ose më shumë lëndë ushqyese mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor dhe aftësinë për të përballuar stresin.

Kujdesi për veten është një pjesë e rëndësishme e menaxhimit të stresit. Disa mënyra të thjeshta që mund të të provoni janë joga, leximi i një libri, një udhëtim i shkurtër apo gatimi dhe përgatitja e ushqimeve të preferura.

Lexo po ashtu:  Si të bëjmë pushime virtuale nga shtëpia?

Kaloni kohë me miqtë dhe familjen: Të kesh lidhje të forta sociale mund t’ju ndihmojë të kaloni periudha stresuese dhe është e rëndësishme për mirëqenien e përgjithshme mendore.

Krijoni kufij dhe mësoni të thoni jo: Është e rëndësishme të krijoni kufij të shëndetshëm në jetën tuaj duke refuzuar të merrni më shumë sesa mund të përballoni. Thënia “jo” është një mënyrë për të kontrolluar gjëndjen tuaj.

Shpenzoni më shumë kohë në natyrë: Të shpenzosh më shumë kohë jashtë, qoftë në një park apo në majë të një mali, mund të ndihmojë në uljen e niveleve të stresit dhe në rritjen e humorit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!