Nga Nebi Xhomaqi

Komisioni Federal i Tregtisë së SHBA-së ka bërë një hap të madh drejt prishjes së mundshme të Facebook Inc. duke ngritur zyrtarisht një proces gjyqësor antitrust kundër gjigandit të teknologjisë, duke e akuzuar atë për abuzim me kompetencat e tij monopole në rrjetet sociale për të mbytur konkurrencën.

FTC dhe një koalicion shtetesh gjithashtu padisin kompaninë që zeroi në blerjen e Facebook të aplikacionit për shpërndarjen e fotove, Instagram për 715 milion dollarë në 2012 dhe marrëveshjen prej 22 miliard dollarë për shërbimin e mesazheve WhatsApp dy vjet më vonë. Marrëveshjet, të cilat lundronin rregullatorët e kaluar kur ato u propozuan, kishin për qëllim të “shuanin” kërcënimet konkurruese, shkroi komisioni në ankesë. Tani, FTC dëshiron që Facebook të heq dy bizneset, një ide që paraqet si një kërcënim ekzistencial për perandorinë e ndërtuar nga Kryeshefi Ekzekutiv Mark Zuckerberg.

Ju pëlqen!

Për shkak se shumica e rritjes së të ardhurave të kompanisë tashmë po vjen nga Instagram, dhe WhatsApp është thelbësore për bastin e Facebook në tregtinë dixhitale, humbja e dy platformave do të kërcënonte të fshinte shumë nga vlera afatgjatë e Facebook. Aksionet e kompanisë, të cilat janë rritur më shumë se 35% në vitin 2020.

“Ndarjet janë të frikshme për investitorët sepse në një farë mënyre ato mund të prishin modelet e biznesit”, tha Dan Ives, një analist në Wedbush Securities i cili e quajti Instagramin një nga tre blerjet më të mira të biznesit në 15 vitet e fundit. Megjithatë, Ives mendon se shansi i një ndarjeje aktuale është “i vogël” pa ndryshime legjislative nga Kongresi, të cilat ai beson se nuk ka gjasa. “Është një titull i zhurmshëm por nuk e ndryshon masivisht situatën për Facebook në një periudhë të afërt.”

Sado të largëta të jenë perspektivat, çdo shenjë që FTC po anon nga një ndarje ka të ngjarë të peshojë më tej në aksionet e Facebook.

Facebook i fitoi këto platforma premtuese rivale pikërisht sepse priste që rrjeti kryesor social të zbehej një ditë, dhe dëshironte që kompania të vendoste se në cilat aplikacione njerëzit do të drejtoheshin. Një ndarje do të zhbënte shumicën e mbrojtjes së Zuckerberg për të ardhmen e Facebook, ashtu si investimet e tij të mëdha në Instagram dhe WhatsApp. Facebook argumenton se këto investime i bënë Instagram dhe WhatsApp ato që janë sot.

“Blerjet tona në Instagram dhe WhatsApp kanë përmirësuar në mënyrë dramatike ato shërbime dhe i ndihmuan ata të arrijnë shumë më tepër njerëz,” shkroi Zuckerberg në një postim për punonjësit. “Ne garojmë shumë dhe garojmë drejt. Jam krenar për këtë. ”

Ja se si një ndarje e detyruar do të ndikonte në perspektivat e Facebook:

Tregtia elektronike

Facebook po mbaron vendet e lojërave elektronike për të vendosur reklama në rrjetin e tij kryesor shoqëror, shumë reklama në burim zvogëlojnë përvojën e përdoruesit. Pra, po mbështetet fort në potencialin e të ardhurave të blerjeve. Këtë vit, kompania ka ndërtuar mënyra për të blerë drejtpërdrejt përmes imazheve dhe videove në Instagram dhe ka mbledhur biznese në të gjithë botën për të përdorur WhatsApp për të komunikuar me klientët. Facebook ka punuar për të endur në ato aspirata tregtare me rrjetin e tij kryesor social duke kërkuar që bizneset të kenë faqe në Facebook për të ekzekutuar reklama në Instagram, për shembull. Kompania me qendër në Menlo Park, California, gjithashtu po planifikon të lidhë përfundimisht bisedat e WhatsApp me blerjet e Instagram. Por pa ato dy prona nga të cilat varen bizneset, rruga e Facebook për tu bërë një gjigand i tregtisë elektronike duket shumë më e vështirë.

Rritja e te ardhurave

Numrat e përdoruesve të Facebook-ut kanë filluar të nivelohen në disa nga tregjet e tij më të vlefshme dhe kompania ka paralajmëruar për vite me rradhë se hapësira kryesore e reklamave të News Feed po arrin mbushjen. Kjo do të thotë që rritja e fundit e të ardhurave të kompanisë është nxitur kryesisht nga Instagram. Aplikacioni për shpërndarjen e fotove dhe videove gjeneroi rreth 20 miliardë dollarë të ardhura në 2019, ka raportuar Bloomberg, i cili do të barazonte rreth 29% të të gjitha shitjeve të reklamave në Facebook vitin e kaluar. Firma kërkimore EMarketer vlerëson se shitjet e Instagramit në vitin 2020 do të jenë 28.1 miliardë dollarë, ose rreth 37% e të ardhurave totale të reklamave të Facebook. Kjo do të thoshte se fitimet vjetore të shitjeve të Instagram-it prej 8.1 miliard dollarë do të llogaritnin pjesën më të madhe të rritjes së të ardhurave nga reklamat e Facebook, sipas EMarketer.

WhatsApp, ndërkohë, praktikisht nuk bën para për Facebook. Por kjo së shpejti pritet të ndryshojë ndërsa kompania bën një bast të madh në pagesa, tregti dhe mjete të shërbimit ndaj klientit për 2 miliardë përdoruesit e aplikacionit të mesazheve. Çdo e ardhur që sjell WhatsApp do të nxisë edhe më shumë rritjen e Facebook.

Tregjet ndërkombëtare

Të dy WhatsApp dhe Instagram janë thelbësore për strategjinë ndërkombëtare të Facebook, duke i ofruar kompanisë një treg të fortë në tregjet me rritje të shpejtë si India dhe Brazili. Në disa vende, WhatsApp ose Instagram tejkalojnë shumë kompaninë e tyre mëmë nga përdoruesit. Në Indi, për shembull, WhatsApp ka mbi 100 milion më shumë përdorues sesa Facebook, sipas EMarketer. Kjo është e rëndësishme për Facebook, i cili e shikon Indinë si kufirin tjetër të shkëlqyeshëm të internetit dhe kompania ka shprehur shqetësimin se konkurrentët kinezë mund të arrijnë atje së pari. Në Japoni, Instagram ka mbi 70% më shumë përdorues sesa platforma kryesore e Facebook.

Ndërsa Facebook është ende rrjeti më i madh social në pjesën më të madhe të botës, Instagram dhe WhatsApp i japin kompanisë një gjurmë shumë më të madhe sesa do të kishte si një shërbim i pavarur. Humbja e atyre aplikacioneve do të shkurtonte ndjeshëm bazën totale të përdoruesve të Facebook dhe nga ana tjetër, të ardhurat e tij.

Demografia

Të gjithë përdorin Facebook-un. Të gjithë përveç adoleshentëve, domethënë. Pew Research zbuloi se 51% e të rinjve 13 deri në 17 vjeç thanë se kishin përdorur Facebook në 2018, nga 71% disa vjet më parë. Instagram, ndërkohë, u përdor nga 72% e adoleshentëve amerikanë.

Facebook nuk është aq popullor sa dikur me brezin e ri të përdoruesve të internetit, pjesërisht sepse ka shumë më shumë konkurrencë për konsumatorët e Gen Z. Instagram ka qenë arma e fshehtë e kompanisë për të larguar Snapchat dhe përfundimisht mund të provojë të jetë një mbrojtje kundër aplikacionit TikTok. Pa Instagramin, Facebook do të duhet të ndërtojë produktet e veta që u pëlqejnë grupit më të ri dhe më të lakmuar të përdoruesve të internetit, diçka që nuk ka qenë në gjendje ta bëjë kohët e fundit. Nuk ka asnjë shenjë që papritmas do të ishte në gjendje ta bëjë këtë pa Instagram nën të njëjtën çati.

Reputacioni

Ndërsa Facebook kapërceu skandalet për shkeljen e privatësisë, dezinformimin dhe ndërhyrjen në zgjedhje, u bë më e zakonshme të dëgjosh njerëzit duke thënë se po linin Facebook dhe që ishin duke planifikuar të përdorin Instagram dhe WhatsApp si alternativa për të mbajtur kontakt me miqtë dhe familjen në internet. Megjithëse të gjithë janë pjesë e së njëjtës kompani, Facebook e kupton që të rinjtë e saj kanë një reputacion publik më pozitiv. Kompania kohët e fundit goditi markën e Facebook në anëtarët e tjerë të familjes së saj të platformave, një përpjekje për të rrëmbyer disa nga ato ndjenja pozitive. Pa Instagram, i quajtur tani si “Instagram from Facebook”, për shembull, Facebook nuk do të jetë në gjendje të përfitojë nga qëndrimi më i favorshëm që aplikacioni ka mbajtur midis përdoruesve të tij.

WhatsApp + Instagram

Facebook nuk do të ishte e vetmja kompani në luftë nëse eventualisht kërkohen zhvendosje. WhatsApp ka kaluar gjashtë vitet e fundit të përqendruara jo në të ardhura ose fitim por në rritjen e përdoruesit, besueshmërinë dhe kriptimin, një liri që iu dha falë biznesit të fuqishëm të reklamave të Facebook, i cili pagoi faturat. WhatsApp po ndërton një biznes, por nuk ka asnjë garanci se do të paguajë, dhe pa xhepat e thellë të Facebook, WhatsApp do të jetë nën një presion më të madh për të fituar para.

Instagram, ndërkohë, mbështetet në Facebook për shumë pjesë të funksionimit të tij, duke përfshirë teknologjinë që fuqizon biznesin e reklamave dhe moderimin e përmbajtjes. Një shkëputje e Instagram mund të nënkuptojë ndërtimin e një platforme krejtësisht të re reklamash dhe gjithashtu do të ndërpresë hyrjen në të dhëna të rëndësishme të shënjestrimit që Instagram merr nga profilet e përdoruesve në Facebook, duke i bërë reklamat në aplikacion më pak të rëndësishme.

Aplikacioni për ndarjen e fotografive gjithashtu mbështetet shumë në mjetet e automatizuara të monitorimit të përmbajtjes së Facebook për të luftuar gjuhën e urrejtjes, përmbajtjen terroriste dhe llojet e tjera të postimeve të papërshtatshme të përdoruesit, një sistem që kompania ka investuar miliarda për të zhvilluar dhe mbajtur si pjesë e sigurisë. Një Instagram i pavarur potencialisht do të duhet të ndërtojë ato mjete më vete.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.