NATO është themeli i mbrojtjes sonë kolektive, së bashku ne konfirmojmë angazhimin tonë solemn ndaj Traktatit të Uashingtonit dhe se do të konsiderohet një sulm ndaj një aleati, një sulm ndaj të gjithë neve, shefave të diplomacisë së Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO ) tha në një deklaratë të përbashkët sot në Bruksel.

“Veprimet agresive të Rusisë paraqesin një kërcënim për sigurinë Euro-Atlantike, terrorizmi në të gjitha format dhe manifestimet e tij mbetet një kërcënim i përhershëm për të gjithë ne,” thanë ministrat e jashtëm të NATO-s në një deklaratë të përbashkët.

Ministrat, të cilët u takuan në Bruksel për herë të parë në një vit, lëshuan një deklaratë të përbashkët duke nënvizuar se palët ishin bashkuar për të riafirmuar lidhjen transatlantike midis Evropës dhe Amerikës së Veriut, në zemër të së cilës është NATO.

Ju pëlqen!

“NATO formon bazën e mbrojtjes sonë kolektive. Së bashku, ne riafirmojmë angazhimin tonë serioz ndaj Marrëveshjeve të Uashingtonit dhe se një sulm ndaj një aleati do të konsiderohet një sulm ndaj të gjithë neve,” thanë ata në një deklaratë.

Lexo po ashtu:  Vetëvendosje e konfirmon dorëheqjen e Konjufcës

Deklarata theksoi se NATO, si aleati më i fuqishëm në histori, ka siguruar lirinë, integritetin territorial dhe vlerat e përbashkëta të gati një miliard njerëzve.

“Si një aleancë mbrojtjeje, NATO nuk përbën një kërcënim për asnjë vend,” thanë ministrat e NATO-s.

Eshtë pohuar gjithashtu se NATO ka përmirësuar aftësitë e saj mbrojtëse dhe parandaluese, si dhe reagimin në përgjigje të një mjedisi më të rrezikshëm dhe të paparashikueshëm të sigurisë.

“Ne po bëjmë përparim në një ndarje më të drejtë të ngarkesës transatlantike, ne mirëpresim përpjekjet e të gjithë aleatëve në Evropë dhe Amerikën e Veriut që kontribuojnë në sigurinë tonë të pandashme. Ne duhet dhe do të bëjmë më shumë,” tha deklarata e përbashkët.

Ata deklaruan se NATO do të vazhdojë t’i përshtatet situatës në botë.

“Pandemia COVID-19 tregon edhe një herë se po përballemi me sfida që vazhdimisht evoluojnë. Ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbrojtjen dhe efikasitetin tonë operacional gjatë gjithë kësaj krize,” thanë ministrat e jashtëm të NATO-s.

Lexo po ashtu:  Kryeministri Albin Kurti sot për vizitë në komunën e Prizrenit dhe Malishevës

Në një deklaratë të përbashkët, ata nderuan të gjithë ata që luftojnë pandeminë në të gjitha vendet dhe rreth botës.

“Partneriteti Transatlantik mbetet gurthemeli i mbrojtjes sonë kolektive, çelësi për kohezionin tonë politik dhe një shtyllë kryesore e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregull.

Takimi i ardhshëm i NATO-s do të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet transatlantike dhe do të vendosë drejtimin për të ardhmen e Aleancës sonë nga 2030. “më vonë”, thanë ministrat.

Ata kujtuan se në përputhje me vendimin e udhëheqësve të tyre në Londër në dhjetor 2019, ata do të forcojnë më tej dimensionin politik të NATO-s, duke përfshirë konsultimet.

“Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë dhe të punojmë së bashku, duke garantuar sigurinë, prosperitetin, demokracinë dhe lirinë tonë,” thanë sot në Bruksel ministrat e jashtëm të Aleancës së Atlantikut të Veriut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!