Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA njoftoi se asteroidi “2001 FO32” do të kalojë pranë Tokës në një distancë prej dy milion kilometra sot dhe se nuk do të ketë rrezik të përplasjes me planetin tonë.

NASA ka konfirmuar se asteroidi i gjerë 900 metra do të jetë më i afërti me Tokën sot në një distancë prej dy milion kilometrash, e cila është pesë herë më e largët se Toka dhe Hëna, dhe se do të jetë një mundësi e jashtëzakonshme për ta vëzhguar këtë trup qiellor udhëtues me një shpejtësi prej 124,000 kilometra në orë.

Ky asteroid më i madh që do të kalojë pranë tokës në 2021 nuk përbën rrezik për planetin tonë, raporton NASA dhe thekson se ata e dinë saktësisht rrugën orbitale “2001. FO32 ″ rreth Diellit, sepse u zbulua 20 vjet më parë dhe është gjurmuar që nga ajo kohë, ndërsa kalimi tjetër i një asteroidi në tokë pritet vetëm në 2052.

Lexo po ashtu:  “MOS HARRO” në muzeun historik kombëtar/ Historia e dhimbshme e Kosovës përmes fotove të paekspozuara më parë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!