NASA ka në plan të krijojë një prani të qëndrueshme njerëzore në Hënë deri në fund të dekadës si pjesë e programit të saj Artemis, dhe me një projekt të tillë vijnë në mënyrë të pashmangshme një mori problemesh logjistike.

Por megjithëse ushqimi, gjumi ose dizajni i një kostumi hapësinor duhet të vijnë në mendje së pari, komunikimi i duhur është po aq i rëndësishëm për jetën në hapësirë, shkruan shtypi i PC.

Kjo është arsyeja pse vitin e kaluar NASA iu drejtua furnizuesit kryesor të telekomunikacionit Nokia me një kërkesë të pazakontë: për të hartuar një sistem që do të krijonte një rrjet 4G për përdoruesit e ardhshëm të hënës. Rrjetet 4G – dhe teknologjia LTE që i mbështet ato – kanë provuar rezistencën e tyre përsëri në Tokë.

Ju pëlqen!

Ideja e një hapësire të pajisur me internet nuk është e re. Për shembull, astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) kanë përdorur Wi-Fi që nga viti 2008, dhe tani ata madje mund të lidhin kostumet e tyre hapësinore me një rrjet për të transmetuar video nga hapësira, për të komunikuar me automjete të tjera ose për të lehtësuar procedurat e ankorimit.

Lexo po ashtu:  Protesta, por edhe dorëheqje në Gjeorgji (Video)

NASA gjithashtu ka zhvilluar një softuer që mundëson komunikimin midis hapësirës dhe Tokës, i cili kërkon një rrjet të gjerë antenash të vendosura në të gjithë botën, si dhe satelitët stafetë, për të dhënë të dhëna miliarda kilometra përsëri në Tokë.

Ndërsa tani për tani NASA po konsideron më së shumti përdorimin 4G për eksperimente si udhëtimi me distancë nga distanca, në të ardhmen e afërt, megjithatë, fokusi mbetet në bërjen e teknologjisë të funksionojë me besueshmëri si pjesë e misionit të parë të planifikuar për 2022.

Qëllimi është të testohet gatishmëria e teknologjisë dhe të konfirmohen disa nga aplikacionet kryesore para se infrastruktura 4G e Nokia të jetë e tillë që të mund të përdoret nga astronautët në të ardhmen.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!