BAIKONUR, KAZAKHSTAN MARCH 21, 2018: ISS Expedition 55/56 main crew member, Roscosmos cosmonaut Oleg Artemyev takes a selfie before a launch to the International Space Station. The launch of a Soyuz-FG rocket booster carrying the Soyuz MS-08 spacecraft to the ISS from the Baikonur Cosmodrome is scheduled for March 21, 2018 at 20:44 Moscow time. Sergei Savostyanov/TASS (Photo by Sergei SavostyanovTASS via Getty Images)
 

Kontrata është pjesë e një financimi me vlerë 370 milionë dollarë nga NASA ku një pjesë e madhe shkuan për SpaceX dhe United Alliance.
NASA dhe Nokia do të ndërtojnë rrjet 4G në Hënë
Kur NASA të rikthehet në Hënë në 2024, agjencia dëshiron që astronautët të kenë një mënyrë efikase dhe qëndrueshme për të komunikuar me njeri-tjetrin dhe për këtë është drejtuar nga Nokia.

Këtë javë agjencia tha se Nokia do të ketë në dispozicion 14.1 milionë dollarë për të ndërtuar një rrjet celular 4G LTE në Hënë.

Përmes këtij rrjeti astronautët mund të komunikojnë me njëri-tjetrin gjatë eksplorimit të sipërfaqes. Gjithashtu do të ishte një mënyrë komunikimi mes agjencisë dhe anijes hapësinore.

Ju pëlqen!

Kontrata është pjesë e një financimi me vlerë 370 milionë dollarë nga NASA ku një pjesë e madhe shkuan për SpaceX dhe United Alliance.

Nuk është hera e parë që Nokia synon të dërgojë 4G në Hënë. Në 2018-ën kompania bashkëpunoi me PT Scientists dhe operatorin Britanik Vodafone dhe pjesë e projektit ishte ndërtimi i një rrjeti 4G LTE në Hënë.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.