Presidenti i ShBA-ve, Joe Biden, mbërriti sot në Kiev pas një udhëtimi me tren prej një ore nga kufiri me Poloninë.

Vizita, e cila nuk ishte paralajmëruar paraprakisht për arsye sigurie, ishte udhëtimi i parë  i Biden në Ukrainë që kur Moska filloi luftën e përgjakshme dhe të padrejtë.

New York Times e përshkroi vizitën si “një demonstrim të vendosmërisë së administratës së tij përballë pushtimit njëvjeçar të vendit nga Rusia”.

Ju pëlqen!

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një deklaratë në lidhje me vizitën e Joe Biden në Ukrainë këtë mëngjes.

Bëhet e ditur se Biden do të dërgojë më shumë armë në Ukrainë, si dhe do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë pas vizitës në Kiev.

Fjalimi i Presidentit Joe Biden për udhëtimin në Kiev, Ukrainë:
Derisa bota përgatitet të shënojë një-vjetorin e pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia, unë jam sot në Kiev për t’u takuar me Presidentin Zelenskiy dhe për të riafirmuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj demokracisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës.

Lexo po ashtu:  Eskorta me 30 makina, kush është presidenti më i mbrojtur në botë

Kur Putin filloi pushtimin e tij gati një vit më parë, ai mendoi se Ukraina ishte e dobët dhe perëndimi ishte i ndarë. Ai mendoi se mund të na kalonte. Por ai kishte gabuar rëndë.

Sot, në Kiev, po takohem me Presidentin Zelenskiy dhe ekipin e tij për një diskutim të gjerë mbi mbështetjen tonë për Ukrainën. Do të njoftoj për një dërgesë tjetër të pajisjeve kritike, duke përfshirë municione artilerie, sisteme anti-blindash dhe radarë të mbikëqyrjes ajrore për të ndihmuar në mbrojtjen e popullit ukrainas nga bombardimet ajrore. Dhe do të ndaj se më vonë se këtë javë, se ne do të shpallim sanksione shtesë kundër elitave dhe kompanive që po përpiqen të shmangin ose të mbushin makinën luftarake të Rusisë.

Gjatë vitit të kaluar, ShBA-ja ka ndërtuar një koalicion kombesh nga Atlantiku në Paqësor për të ndihmuar në mbrojtjen e Ukrainës me mbështetje të paprecedentë ushtarake, ekonomike dhe humanitare – dhe kjo mbështetje do të zgjasë.

Lexo po ashtu:  ... se jeta e një qeni është thjeshtë e tepërt... Sot në orën 12.00 para Bashkise Tirane.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!