Nëse ndjeni se  keni lodhje të pashpjegueshme gjatë ditës, marramendje dhe ndjeni zhurmë të çuditshme në vesh nuk duhet ta anashkaloni. Kjo lloj gjendje mund të pasohet me palpitacione të shpeshta të zemrës, ndjesi të çuditshme në ekstremitetet e gjymtyrëve e deri tek mungesa e frymëmarrjes.

Për të marrë një diagnozë për të gjitha simptomat në dukje të palidhura me njëra tjetrën, ndoshta do t’iu duhet të kaloni në disa specialistë e mjekë si kardiolog, gastroenterolog, audiolog, gjinekolog, ekspert infeksion-sëmundje dhe neurolog. Por rezultati ka shumë gjasa të jetë një mungesë e theksuar e vitaminës B-12 në organizmin tuaj, që nuk është shumë e lehtë për t’u diagnostikuar e ndaj është e këshillueshme që ta kini parasysh.

Sipas studimeve të shumta numri i personave me këtë lloj defiçence është rritur shumë por si pasojë e simptomave shumë të ndryshme tek individët është shumë e komplikuar të merret një diagnozë e saktë që në vizitën e parë. Mungesa e vitaminës B-12 është një çrregullim relativisht i zakonshëm që prek miliona njerëz dhe nëse nuk trajtohet mund të çojë në dëmtim të përhershëm neurologjik dhe madje edhe deri në vdekje. Kjo vitaminë është lënda ushqyese thelbësore prek çdo sistem në trupin e njeriut dhe është e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshëm dhe indeve nervore, dhe ndihmon në prodhimin e ADN-së tonë.

Ju pëlqen!

Për shkak të problemeve me diagnozën, është e vështirë të thuash saktësisht se sa njerëz jetojnë me mangësi të B-12. Sipas studimeve të shumta rezulton se rreth 5-20% e popullsisë është e prekur nga ky fenomen.

Shpesh mjekët nuk janë të specializuar të kërkojnë këtë lloj çrregullimi dhe shumë mjekë nuk janë të vetëdijshëm se testi kryesor që e diagnostikon këtë mungesë është akoma edhe më i thjeshtë se një rrokullisje e monedhës.

Shumica e njerëzve marrin të gjithë vitaminën B-12 që iu nevojiten nga një dietë e shëndetshme që përfshin produkte shtazorë siç janë mishi, ushqimet e detit, vezët dhe qumështi. Trupi i njeriut ka nevojë për B-12 në baza ditore dhe ka aftësinë ta ruajë atë, kryesisht në mëlçi. Por me kalimin e kohës, dyqanet mund të varfërohen për arsye të ndryshme. Ndërsa çrregullimi mund të prekë cilindo, grupet në rrezik më të lartë për mungesën e B-12 janë gratë shtatzëna, të moshuarit dhe ata me anemi të theksuar. (WSJ)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!