Sipas projektsioneve të Armend Mujës Nisma nuk do të arrij të kaloj pragun zgjedhor. Në postimin e tij në Facebook ka bërë të ditur se Nismës i duhen 1450 vota shtesë prej 25 mijë të panumëruara për ta kaluar pragun.

Ja postimi i plotë i tij:

Ju pëlqen!

Votat dhe pragu: Me shume gjase, pas perfundimit te numrimit te votave te diaspores, NiSMA ende nuk do te arrij te kaloj pragun (4.98%). Nje shprese e vogel mbetet ne ditet ne vijim kur te numerohen votat me kusht (circa 25,000). Nisma/AKR ka nevoje per minimalisht 1450 voa shtese per te kaluar pragun (mbi 6%) e votave me kusht. Pra, mund te perfundojme ne nje situate qe NISMA per 50-70 vota (nuk) kalon pragun. Perndryshe, votat me kusht pritet ti fitoj VV (29%).LDK kryesisht performon me keq ne vota me kusht (21%). Pa asnje dileme, LVV ka fituar zgjedhjet.

Lexo po ashtu:  Laureati i Çmimit Nobel për Letërsi, Peter Handke thotë se do të shmangë shtypin përgjithmonë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!