Një shërbim përkujtimor u mbajt dje në Kishën e Shenjtë Metropolitane të Shenjtorëve Konstandin dhe Helena në Pire, në kujtim të Kostandin Katsifas, shkruajnë sot mediat greke.

Teksa po bëhet rreth një vit nga vrasja e tij, familja është ende në pritje për të zbuluar se çfarë ndodhi ditën e vrasjes.

Motra e Kacifas, që mediat greke e konsiderojnë “vorio-epiriot”, kërkon zbardhjen e ngjarjes, ndërsa ka një thirrje për qeverinë e re greke.

Ju pëlqen!

“Unë i bëj thirrje qeverisë së re të bëjë presion për sqarimin e vrasjes së Kostandinit,” thotë motra e tij për televizionin “Start”.

Violeta, motra më e madhe e Katsifa, reagon për herë të parë në publik, duke kërkuar të dijë se si u vra vëllai i saj.

“Na tregoni nëse ka diçka pse ata ekzekutuan vëllain tim. Na jepni dosjen e çështjes. Diçka duhet të ishte dhënë. Nuk ka asnjë përgjigje serioze përgjegjëse. Ata duan një zgjatje tjetër. 2020. Nëse ata kanë video pse nuk na tregojnë? Familja nuk mund të qëndrojë në atë mënyrë“, ka thënë ajo.

“Ata përpiqen të varrosin gjithçka në harresë”, thotë kunati i Katsifas, Timoleon.

Familja Katsifa po përgatitet të ngrejë një padi për të padisë për provokimet shqiptare. Nuk dihet se çfarë nënkuptohet me këtë padi.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!