Sipas të dhënave ndërkombëtare të martesës të mbledhura nga Kombet e Bashkuara, një person mesatar italian tani martohet pothuajse 34 vjeç. Në SHBA, është pak më shumë se 28. Si rezultat, mbi 50% e amerikanëve janë martuar në vitet e hershme të tyre në krahasim me më pak se 40% të italianëve.

Të dhënat e Kombeve të Bashkuara tregojnë se mosha tipike e martesës ndryshon shumë në të gjithë botën. Njerëzit të cilët janë martuar në një moshë të madhe janë në Bullgari me 34 vjeç, ndërsa më të rinjtë janë në Niger me pothuajse 21 vjeç.

Mosha e martesës është shumë e lidhur me pasurinë. Njerëzit në vendet më të varfra si Malawi dhe Laos kanë tendencë të martohen më herët sesa në vendet më të pasura si Norvegjia dhe Singapori. Ndërsa një vend bëhet më i pasur, popullata ka tendencë të fillojë të martohet më vonë. Për shembull, mosha mesatare e martesës në Kinë u rrit nga vetëm 22 për gratë dhe 24 për burrat në 1990, në 25 dhe 27 përkatësisht në 2016, një periudhë kur vendi pësoi një rritje të shpejtë ekonomike.

Lexo po ashtu:  Për çfarë shqetësohen fëmijët e çdo moshe?
Ju pëlqen!

Jo vetëm që mosha e martesës ka tendencë të rritet më shumë nëse i referohemi pasurisë por edhe ndryshimi i moshës midis burrave dhe grave gjithashtu bie. Diferenca në moshën mesatare të martesës për burra dhe gra është më pak se 2 vjet në vendet e pasura si Japonia, Australia, dhe SHBA-ja, por është mbi 6 vjet në Kamerun dhe Marokun e varfër.

Ekonomia nuk shpjegon gjithçka, sidoqoftë. Holandë dhe Austria kanë një PBB të ngjashëm për frymë, por njerëzit në Holandë martohen rreth pesë vjet më vonë.

Hulumtimi demografik sugjeron që, përtej të ardhurave, niveli arsimor dhe pjesa e njerëzve që jetojnë në qytete janë përcaktues të rëndësishëm të moshës së martesës. Dhe disa nga ndryshimet janë çështje e kulturës dhe historisë lokale, jo lehtësisht të shpjeguara nga statistikat. (Quartz)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!